1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GalinKa [24]
3 years ago
10

Here is the histogram of a data distribution,

Mathematics
2 answers:
Helga [31]3 years ago
8 0

Answer:

the answer is A. unimodal symmetric

Step-by-step explanation:

MrMuchimi3 years ago
3 0

Answer:

Unimodal Skewed

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help !!
shutvik [7]

Given:

The limit problem is:

\lim_{x\to 3}(x^2+8x-2)

To find:

The limit of the function by using direct substitution.

Solution:

We have,

\lim_{x\to 3}(x^2+8x-2)

Applying limit, we get

\lim_{x\to 3}(x^2+8x-2)=(3)^2+8(3)-2

\lim_{x\to 3}(x^2+8x-2)=9+24-2

\lim_{x\to 3}(x^2+8x-2)=33-2

\lim_{x\to 3}(x^2+8x-2)=31

Therefore, the correct option is D.

4 0
3 years ago
Please help asap 50 pts
Alexxx [7]
A. The smaller the number, the wider the graph. That equation had the smallest number, so therefore it will produce the widest graph.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The right triangle above with legs 7m and 3 m is inscribed in a circle. Find the circumference of the circle.
Eduardwww [97]

Answer:

23.9 m

Step-by-step explanation:

The hypotenuse of a right triangle inscribed in a circle is a diameter of the circle.  Using Pythagorean theorem:

c² = a² + b²

c² = 3² + 7²

c = √58

The circumference of the circle is pi times the diameter.

C = π√58

C ≈ 23.9

4 0
3 years ago
Please help me asapppppppppppppppppppppp :)))))))))))))))))))
Reptile [31]

Answer: X is 15. N is 100

6 0
3 years ago
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The surface area of any shape is expressed in?
    13·2 answers
  • Help???!!??????!??!!???!????!??
    8·1 answer
  • Can someone answer this?
    12·1 answer
  • Bernie wants to write equations in the form y=mx+b for the lines passing through point P that are parallel and perpendicular to
    5·2 answers
  • A bird leaves its nest and flies 2 miles due north, then 3 miles due east, then 4 miles due north, and then 5 miles dues east, f
    7·2 answers
  • Help me you guys I will apprecaite
    13·1 answer
  • To save money for college, Manny puts $800 in his savings account for 18 years. During that time, it pays 6.75% simple Interest.
    10·1 answer
  • HELP! WILL GIVE BRAINLIEST!
    10·2 answers
  • Solve for x: 2x + 3 + (-1) = x + 5
    9·1 answer
  • Question Multiple Choice Worth 1 points)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!