1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bad White [126]
3 years ago
14

The age of a father is 2 less than 7 times the age of his son. In 3 years, the sum of their ages will be 52. If the son’s presen

t age is s years, which equation models this situation?
Mathematics
1 answer:
fomenos3 years ago
6 0
Hello,

Let's assume f the age of the father,
s the age of the son.

<span>The age of a father is 2 less than 7 times the age of his son ==> f=7s-2 (1)

</span>
<span>In 3 years, the sum of their ages will be 52 ==>(f+3)+(s+3)=52 (2)

(2)==>f+s+6=52
==>f+s=46 (3)
(3) and (1) ==>7s-2+s=46
==>8s=48
==>s=6
f=46-6=40




</span>

You might be interested in
Did I use the right equations to find x?
EleoNora [17]

Answer:

first one yes

Step-by-step explanation:

second one its

39x+10=180

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
New friends?? drop ur ig :)))
Amiraneli [1.4K]
andrew_childress05 :)
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of each of the numbers one by one 7 and 6 and 9
zubka84 [21]
I may not fully understand the question but the value of 7 is 7. The value of 6 is 6 and the value of 9 is 9.
3 0
3 years ago
Lucy obtains a 1-year payday loan for $5000.00 at 12% interest compounded monthly. To get the loan, she
AURORKA [14]

Answer:

An origination fee is typically 0.5% to 1% of the loan amount and is charged by a lender as compensation for processing a loan application. Origination fees are sometimes negotiable, but reducing them or avoiding them usually means paying a higher interest rate over the life of the loan

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
I need some help, an equation would do, will give you the Brainliest answer. Thank you!
kipiarov [429]
They will need 2 moving trucks
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Classify the two given samples as independent or dependent. sample​ 1: the scores of 20 students who took the act sample​ 2: the
    12·1 answer
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • Please help and explain step by step , how to get the value :(​
    12·2 answers
  • 3. What do you notice?
    5·1 answer
  • In one year, a bird farm sold 375 total chickens. of these, there were 37 more Cornish hens than turkeys. How many Cornish hens
    10·1 answer
  • The tape diagram represents an equation.​
    11·1 answer
  • 2 of 5
    12·2 answers
  • Crackers were on sale 2 for 5.50. I bought three packs, How much did I spend?
    6·3 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!
    8·2 answers
  • What is 56 ÷ (-8) = ___ need fast will give brainliest
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!