1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fed [463]
3 years ago
11

Please help me solve this 2 step equation -2/5c-8=32

Mathematics
1 answer:
nadezda [96]3 years ago
3 0

Answer:

c = -400

Step-by-step explanation:

-2/5c -8 = 32

-2/5c  = 40    add 8 to both sides

c = -400 multiply both sides by the opposite reciprocal, -5/2

You might be interested in
(5 ^ 11)/(5 ^ ?) = 5 ^ 4
katrin2010 [14]

Answer:

200

Step-by-step explanation:

55 / 5x = 20

5x=1100

x=200

6 0
3 years ago
Please help!! <br> I will mark brainiest
katovenus [111]

Answer:

30 degrees

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s 25 percent of 250? A. 62 B. 62.5 C. 63.6 D. 65.6
ludmilkaskok [199]
<span>Answer: Option (B) 62.5

Explanation:
In order to find the 25 percent of 250, multiply 250 with 25/100.

Mathematically, you can write it as follows:
250 * (25/100) = 625/10 = 62.5 (which is Option B)

Information: Whenever you want to find the x percent of a number y, just plug in the values in the following general equation:
y * (x/100)</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x. Round your answer to nearest tenth.
victus00 [196]

Answer: 27.3 degrees

cos x = 16/18

x = arccos(16/18)

x = 27.3 degrees

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe calls for 12 ½ cups of oats. If two times the recipe needs to be made, what amount of oats will be required?
saw5 [17]
25 cups of oats
12 * 2= 24
1/2 *2 =1
24+1
25
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Decrease 18 tonnes by 30%
    7·1 answer
  • Given that ∠A≅∠B , Gavin conjectured that ∠A and ∠B are complementary angles.
    15·2 answers
  • What would -2 - (-7) be? And how would you do that
    14·1 answer
  • Which expression could be used to find the combined area of the right and left faces of the prism
    10·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • Please Help!!!! Solve For L
    6·2 answers
  • Pls help me!!!!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • A backpack normally costs $25 but it is on scale for $16.25. What percentage is on discount? Please help, I have a test rn:((​
    12·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPP With this question ( taking quiz)
    12·2 answers
  • Write the equation of the line f.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!