1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Westkost [7]
3 years ago
7

Which is the better value: a 32-ounce bag of animal crackers for $3.55 or a 28-ounce bag of animal crackers for $4.57?

Mathematics
1 answer:
ipn [44]3 years ago
6 0
$3.55/32oz = $0.11 per ounce
$4.57/28oz = $0.16 per ounce
The better value is the 32-ounce bag.
You might be interested in
Can u plz answer questions 5 through8 plz thank u so much
Andrew [12]

Question 5: 4) 2006-2012

Question 6: 8x^2+8x+1

Question 7: 2) 2

Question 8: a is picture on top, b is picture on bottom


6 0
4 years ago
Describe the relationship between angles f, b, and a in the diagram.
anyanavicka [17]

Answer:

Soory dont know

4 0
3 years ago
Please help me i really need help please
jeka94
V= 735.62

volume formula for sphere is v= 4/3 π r3
the radius is half of the diameter so v= 4/3 π 5.6 3

i think?
8 0
3 years ago
Write an expression for the sequence of operations described below. divide 10 by the sum of n and m Do not simplify any part of
lina2011 [118]

Answer:

(m+n)/10

Step-by-step explanation:

divide 10 by the sum of n and m

(m+n)/10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If PR = 40, what are PQ and QR?
OlgaM077 [116]
B is the answer to ur question
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Timothy has a fenced-in garden in the shape of a
    10·1 answer
  • How do we do order of operations
    14·2 answers
  • My mom ran a errand that took 45 minutes if she left at 2:10 p.m. what time did she return​
    14·2 answers
  • Find (-3/7) divided (-1 1/14)
    12·1 answer
  • An uber in Los Angeles charges $3.50 per mile and $2 for every person. If taxi cab ride for three people costs $20, how far did
    7·1 answer
  • (5x + 4) - 2(x + 1) I need help please​
    11·1 answer
  • The graph of y=sin is stretched vertically by a factor of 3 , compressed horizontally by a factor of 6 (angular frequency of 6),
    5·2 answers
  • Help againnn<br><br> i hate matg
    5·1 answer
  • A projectile is fired into the air with an initial vertical velocity of 160 ft/sec from ground level. How many seconds later doe
    9·1 answer
  • How do I do this word problem?​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!