1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leto [7]
3 years ago
6

12 laps in 8 minutes or 16 laps in 10 minutes? Which is the greater.

Mathematics
2 answers:
nadezda [96]3 years ago
7 0

Answer:

16 laps in 10  minutes

Step-by-step explanation:if you multiply 12 and 8 you'll get 96 where when you multiply 16 and 10 you get 160

Assoli18 [71]3 years ago
4 0

Answer:

12 Laps in 8 minutes

Essentially these values are all fractions

8/12 and 10/16

If we simplify the values we get

2/3 and 5/8

In order to find which is greater we need to find the common denominator

3 and 8 have a common multiple of 24, so lets use that

16/24 and 15/24

Therefore making 2/3 larger.

Or 12 laps and 8 minutes

You might be interested in
What is right less a number is less than or equal to seventeen
USPshnik [31]

Answer:

x≤17

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
A pair of boots is on sale for 20% off. The regular price of the boots is $13. What is the sale price of the boots?
Nady [450]

Answer: $10.40

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Add -4 + (-15).<br><br> -11<br> 19<br> -19<br> 11
chubhunter [2.5K]

Step-by-step explanation:

-4+(-15)

=(-19)

I think it helps you

8 0
3 years ago
Do i use tan to solve this problem
GrogVix [38]

Answer:

? =74.0546041

Step-by-step explanation:

Given a right triangle

tan theta = opp/ adj

tan ? = 7/2

Take the inverse tan of each side

tan^-1 (tan ?) = tan ^-1 (7/2)

? =74.0546041

8 0
3 years ago
The area of a square is 64n36. What is the length of one side of the square?
victus00 [196]

Answer:

8n6

step by step explanation.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
    6·2 answers
  • What is the solution of the equation 6x − 3 = -51?
    10·2 answers
  • Jimmy is a flag person and earned $321.10 last week for 32.5 hours work. What is his hourly wage? *
    10·1 answer
  • What number is 150% of 92
    5·2 answers
  • Solve 5(2x) = 7(x−1). (2 points)
    9·1 answer
  • A garden contains several different types of flowers. In the garden, 2/3 of the flowers are roses. Of the roses, 1/5 of the flow
    14·1 answer
  • PLS HELP ME PLS whats 2x6x8 (5/8)
    7·2 answers
  • If x=7 and y=-3 xy/3 + 2
    11·1 answer
  • Catalina spent &amp;17.50 on 10 scrunchies. what is the unit cost?
    5·1 answer
  • What is the solution to the inequality 2x&lt;20
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!