1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
netineya [11]
3 years ago
12

How do you solve 5+ (4)(3)?

Mathematics
2 answers:
Dovator [93]3 years ago
5 0

Well, First you do PEMDAS. So you Mutiply 5 and 4, Equals 12. Then Add 5 and 12, So your Anwser is 22

Leni [432]3 years ago
3 0

Times the 4 and the 3 and then add 5. PEMDAS- Parenthesis, exponents, multiplication, division, addition, subtraction.

You might be interested in
A rectangle has a length of 12 and a width of 9. What is the
choli [55]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

9 squared + 12 squared

3 0
2 years ago
Help me for this question please​
stealth61 [152]

Answer:70 degrees and 150 degrees

Step-by-step explanation: The angles of a quadrilateral add up to 360. So the sum of the two angles is 360 - (55+ 85) = 220.

After that you can model the sum of the angles with an equation:

7x + 15x = 220

22x = 220

x = 10

then you plug in x for each angle 7(10) = 70 and 15(10) = 150

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
H + 14.8 = −14.8 solve for h
Slav-nsk [51]

Answer:

h= -29.6

Step-by-step explanation:

trust me!!

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A movie theater charges 15 for standard viewing , 20 for 3D viewing , and $35 for Dinner and a Movie viewing . There are four ti
trapecia [35]

Answer:

cmsabcacsacsavsac

Step-by-step explanation:

cacacac,jbb

4 0
3 years ago
Solve the following system of linear equations:<br> 4x - 2y = 3
Feliz [49]

Answer:

follow me for a follow back!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Quick help: 7th grade hw question
    15·1 answer
  • Is the square root of 111 rational or irrational
    13·1 answer
  • At a hardware store, each wooden plank costs $3.57. How much do 12 planks cost?
    6·2 answers
  • 3 1⁄8 − 1 7⁄8 =<br> what is the answer
    7·1 answer
  • Justin made $204 for 12 hours of work. At the same rate, how much would he make for 18 hours of work?
    10·1 answer
  • What is -2(4g-3)=30 I can't figure it out so I need so help
    15·2 answers
  • Helpppp pleaseeeeee!!!
    13·2 answers
  • Solve by using substitution. <br>y=3x <br>2x+ 5y = 34​
    7·2 answers
  • Stem question, can you plz tell me 3 types of natural water vapor other that steam, fog, and clouds, thanks.
    11·1 answer
  • What is -15.7 - (-8.2)?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!