1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valina [46]
3 years ago
14

If cheese is $4.40 per kilogramme, what should I pay for 200 grammes?

Mathematics
2 answers:
Verizon [17]3 years ago
7 0
1 kg is 1,000 grams.


200 grams are 1/5 of 1000 grams, that is 1/5 of 1 kg.

Thus 200 g= 1/5 kg = 0.2 kg.



      1 kg of cheese is $4.40,

so 0.2 kg of cheese is 0.2kg x $4.40/1kg=4.40 x 0.2 $= 0.88$


Answer: $0.88


larisa [96]3 years ago
4 0

Answer:

Cost of 200 gram chess  = $0.88.

Step-by-step explanation:

Given  : If cheese is $4.40 per kilogram.

To find : What should I pay for 200 gram.

Solution : We have given

1 kilogram = 1000 gram.

Cost of 1000 gram chess =  $4.40.

Cost of 1 gram chess = \frac{4.40}{1000}.

Cost of 200 gram chess =  \frac{4.40}{1000}* 200.

                                        = $0.88.

Therefore, Cost of 200 gram chess  = $0.88.

You might be interested in
The hypotenuse of a 45°-45°-90° triangle measures in.
Zigmanuir [339]

Answer:

2in

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Labor rate = $7.50 per hour Labor time = 6.5 hours Retail price of parts = $0 Total job cost = $82.00 Overhead rate?
Ulleksa [173]
Total cost job=
Retail price of parts+labor cost+manufacturing overhead

Total cost job 82

Retail price of parts 0

Labor cost=7.5×6.5=48.75

Manufacturing overhead ?

82=0+48.75+?

?=82−48.75

?=33.25

Manufacturing overhead is 33.25

Now find manufacturing overhead rate from the cost of labor
33.25÷48.75=0.682×100=68.2%

The answer 68.2%




4 0
3 years ago
Write the equation of the graph in slope-intercept form (y = mx + b).​
JulijaS [17]

Answer:

Write the equation of the graph in slope-intercept form (y = mx + b).​

5 0
3 years ago
According to the picture, whats the answer?
Kamila [148]

Answer:

84 meters

Step-by-step explanation:

5 x 6 = 30 hypotenuse side not shown

3 x 4 ÷ 2 x 2 = 12 red (both ends)

3 x 6 = 18 green side

6 x 4 = 24 blue side

3 0
3 years ago
The value of x is 40 but how do I get that I need to show work ?
Butoxors [25]

Answer:

120 ÷ 3 = 40

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • what is the sum of an 8th term geometric series if the first term is -11, the last term is 180,224, and the common ratio is -4
    6·1 answer
  • Which number is between 0.5 and 5/8 ?<br><br> 3/11 <br> 1/11 <br> 12/45 <br> 7/45
    14·1 answer
  • What is the slope of the vertical line shown in the graph below?
    10·1 answer
  • I don’t understand how to proof Cpctc or answer the questions
    14·1 answer
  • Find the equation (0,-4) and (4,0)
    15·1 answer
  • I need help with this. I've tried to type out this problem, but it comes out wrong, so I uploaded a picture:
    13·1 answer
  • you are ordering a meal and you have $15 to spend the the restaurant charges 6% sales tax you plan to leave a 15% tip the equati
    7·1 answer
  • Please help <br> the question is below
    15·1 answer
  • How do you represent real-world problems involving ratios and rates with tables and graphs?
    10·1 answer
  • What is the quotient?<br><br> x-3) 4x2+3x+2
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!