1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis-greek [22]
2 years ago
15

The data set represents the total number of tickets each person purchased for a play.

Mathematics
1 answer:
Bezzdna [24]2 years ago
4 0

Median: The middle number when all the numbers are listed in order.

First, we would put our numbers in order from least to greatest.

0 - 0 - 1 - 1 - 1 - 2 - 2 - 2 - 4 - 4

Next, we need to find the middle number. When we cross of one number from the left and one number from the right and keep doing this, we come across two numbers that are in the middle. The two numbers that are in the middle are 1 and 2. We find the median by adding 2 and 1 together to get a sum of 3 and then divide it by 2 to get an answer of 1.5

The median of this set of numbers is 1.5

You might be interested in
Cindy earns a 15% commission on all sales. On Saturday, she sold $980 worth of merchandise. What was the amount of commission sh
Eduardwww [97]

Answer:

147

Step-by-step explanation:

980 x 15%

=147

7 0
3 years ago
Use the expression 3n + 5p + 2 + n=??
dusya [7]
Terms: 3n, 5p, 2, n
Like Terms: 3n, n
Coefficients: 3, 5, 1
Constants: 2
Simplified Expression: 4n + 5p + 2
5 0
3 years ago
What is the side length of a cube with a volume of 216 cubic units?
hichkok12 [17]

Hey there!!

The area for the volume of a cube -

s³ , s = side

volume = 216

s³ = 216

s = ∛216

s = 6

The required answer is 6

Hope my answer helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please<br> Help !!!!!!!!!!!
slava [35]

Answer:

Painting USA is cheaper. They cost $700 dollars. The other place costs $1,000 dollars

7 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
Lemur [1.5K]

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5×2×y×y×y write the expression using exponents
    13·2 answers
  • How many pints are in 24 quarts
    10·1 answer
  • A circle with radius 10 has sector with a central angle of 2/5 pi radians.
    14·2 answers
  • Eric can type 80 words in 5 minutes how many words can he type in 1 minute
    12·2 answers
  • Help for brainliest plz
    9·2 answers
  • The Candy Shack sells 138 pounds of candy on Tuesday. They sold 71.76 pounds of jelly beans. What percent of the candy sold was
    14·2 answers
  • Determine the sum of the prime factor of 675​
    6·1 answer
  • Which graph shows the solution to the system of linear inequalities
    9·2 answers
  • Can I get help with these 2 problems?
    8·2 answers
  • Determine the slope and the y-intercept of the line represented by the equation y= -7/3×+3 slope: 7/9 ;y-intercept: 3 slope: 9/7
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!