1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ipatiy [6.2K]
3 years ago
13

A function f is defined by f:x=3-2sinx for 0

Mathematics
1 answer:
Gala2k [10]3 years ago
5 0
       f(x) = 3 - 2sin(x)
          0 = 3 - 2sin(x)
        - 3  - 3
         -3 = -2sin(x)
         -2        -2
        1¹/₂ = sin(x)
sin⁻¹(1¹/₂) = sin⁻¹[sin(x)]
sin⁻¹(1¹/₂) = x
You might be interested in
Earth titled axis affects the strength of sunlight in different places of earth's surface. If you are in an area that receiving
Anika [276]

near the north or south pole

4 0
3 years ago
1. Name 4 technologies that have helped America develop into a powerful country.
irga5000 [103]
Telephone computers tv microwave
8 0
3 years ago
Enter the number that makes the equation true.​
Mrrafil [7]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

if you convert 0.26 into a fraction you get 26/100 so the answer is 26.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Luis wants to buy a skateboard that usually sells for $79.08. All merchandise is discounted by 12%. What is the total cost of th
FrozenT [24]

Answer:

$74.96

Step-by-step explanation:

$79.80 × 0.12 = 9.576 (discount)

$79.80 - $9.576 = $70.224

$70.224 × 0.0675 = 4.74012 (add for sales tax)

$70.224 + $4.74012 = $74.96412

8 0
3 years ago
(7x7x7x7x7x7x7)-3x-3x-3
Anna71 [15]

Answer:

823516

Step-by-step explanation:

hope this helps

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 7. You drop a ball from a height of 0.5 meter. Each curved path has 52% of the height of the previous path. A. Write a rule for
    8·1 answer
  • Find the slope of the line through the pair of points. A(2, –3), P(2, 9)
    9·2 answers
  • Inequalities part 2<br> I need help pls i dont understand
    7·1 answer
  • Can someone help me plz
    13·1 answer
  • 12 13 14 15 16 17 18 19 1101
    11·1 answer
  • Subtract: (-9y^6+3)-8y^6
    14·1 answer
  • Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​
    12·2 answers
  • Rewrite the following equation in slope-intercept form.
    6·1 answer
  • Solve simultaneously for both x and y: 2^x+1=4 and x^2+2y=31​
    10·1 answer
  • Abdul uses 2 cups of milk to make a chocolate pudding cake. How many of these cakes can
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!