If C = 7, You would do 7-2 = 5
Answer:
First Answer:
$15,060.
Second Answer:
9.96 miles.
Third Answer:
$3.27.
Step-by-step explanation:
First Question:
Cost of the rented car = 50 + 0.20 = $50.20
How much did Matt's family spend for the car:
1 mile = $50.20
300 miles = ?
300 × 50.20
= $15,060.
Second Question:
If Hayden spent $500 for her rented car, how many miles did she drive:
$50.20 = 1 mile
$500 = ?
500 ÷ 50.20 = 9.96 miles.
Third Question:
What is the cost per gallon of gas:
24 gallons = $78.48
1 gallon = ?
78.48 ÷ 24 = $3.27.
I’m pretty sure this is wrong but 12 *-2
Answer:
231
Step-by-step explanation:
7x21=147
6x17=102
147+102=249
249-18=231
Answer: Letter D 7x21+6x17-18
Bye yw!