1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
2 years ago
13

John was given a choice of loans of $8,000 with the following characteristics: a) $1,200 in interest paid at the end of the peri

od b) $1,200 in interest paid at the beginning of the period c) $1,200 paid equally over the period with part of the principal retired each month Calculate the interest rate paid. In part (3) calculate using both the approximate method and the actual cost method assuming a one-year loan retired in 12 equal monthly installments of interest and principal.
Business
1 answer:
Natalija [7]2 years ago
5 0

Answer:

According to each choice, this is the result: a) 15% annual interest rate b) 35,29% annual interest rate and c) 26,62% annual interest rate.

Explanation:

In choice a) you receive 8.000 but paid 9.200 (8.000 capital + 1.200 interest). In choice b) Even though the loan has the same value, you receive 6.800 (8.000 capital -1.200 interest) and you have to pay 9.200 (8.000 capital + 1.200 interest). In choice c) You receive 8.000 but monthly you have to pay $766,67 of instalments for 1 year. So you will pay 9.200 in total at the end (8.000 capital + 1.200 interest) but early payments than choice a) and in finance money is value in time towards the reform and respect of the inmate population.

You might be interested in
The same amount of principal is invested in different accounts earning the same interest rate. Which of the following accounts w
Sophie [7]
D.) An account earning interest compounded daily.

This is the account that would have the greatest accumulated value at the end of one year.

Let us assume the following figures.
Principal = 1,000
Interest rate = 12% p.a.
Term 1 year 

a) account earning no interest = 1,000
b) account earning simple interest
S.I. = 1,000 x 12% x 1 = 120 
Balance = 1000 + 120= 1,120
c) account earning interest compounded annually
FV = 1,000 (1+.12)¹
FV = 1,000 (1.12)
FV = 1,120
d) account compounded daily
FV = 1,000 (1 + .12/365)³⁶⁵
FV = 1,000 (1 + 0.00033)³⁶⁵
FV = 1,000 (1.00033)³⁶⁵
FV = 1,000 (1.128)
FV = 1,128

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A firm has determined its cost of each source of capital and its optimal capital structure which is comprised of the following s
barxatty [35]

Answer:

10.25%

Explanation:

Data provided in the question:

Long-term debt = 45%, after-tax cost = 7%

Preferred stock = 15%, after-tax cost = 10%

Common stock equity = 40%, after-tax cost = 14%

Now,

The  weighted average cost of capital for this firm will be calculated as:

= Long term debt × after-tax cost + Preferred stock × after-tax cost + Common stock equity × after-tax cost

or

= 0.45 × 0.07 + 0.15 × 0.10 + 0.40 × 0.14

or

= 0.0315 + 0.015 + 0.056

= 0.1025

or

= 0.1025 × 100%

= 10.25%

5 0
2 years ago
The projected benefit obligation was $440 million at the beginning of the year. Service cost for the year was $48 million. At th
balu736 [363]

Answer:  $47 million

Explanation:

Pension expense arises as a result of the amounts owed to employees in relation to pension liabilities.

It is calculated by;

= Service Cost + Interest expense - Expected return on plan assets +  Amortization of prior service cost + Amortization of net loss

= 48 + ( 440 * 5%) - 23

= $47 million

7 0
2 years ago
"When a T-shirt manufacturer states, ""We sell it only in black because that way we can buy plenty of black fabric and run our p
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

Production Oriented or Mass Production Era.

Explanation:

This marketing era took place around the mid 1800s and lasted until the early 1920s. It was basically a result of the industrial revolution where mass production started and manufacturing costs started to decrease. Most businesses would produce only one or very few types of products, and most business people thought that if they were to manufacture something, someone would buy it. Since this type of mass production was something totally new, people had lots of products available and relatively cheap for the first time, and indeed most of the production was sold that way.  

3 0
3 years ago
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a speci
Anton [14]

Answer:

The minimum price is $6.8

Explanation:

Giving the following information:

Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.

Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.

Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit

The minimum price is $6.8

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Lawton Company records business transactions in dollars and disregards changes in the value of a dollar over time. Which of the
    12·1 answer
  • Morgan Company's budgeted income statement reflects the following amounts:Sales Purchases ExpensesJanuary $ 120,000 $ 78,000 $ 2
    14·1 answer
  • True or false, The standard of living is high in traditional economies.
    11·1 answer
  • To pay for her college education, Gina is saving $2,000 at the beginning of each year for the next eight years in a bank account
    14·1 answer
  • What does WMT mean in the stock market?
    14·1 answer
  • Suppose a foreign investor who holds tax-exempt Eurobonds paying 10.50% is considering investing in an equivalent-risk domestic
    8·1 answer
  • A coalition is best defined as a group of two or more individuals who combine their resources to affect the decision outcome of
    14·1 answer
  • If you receive 10 units of utility from consuming one cup of coffee and 16 units of utility from consuming two cups of coffee, w
    14·1 answer
  • Knight Company reports the following costs and expenses in May.
    8·1 answer
  • How to choose the answer .
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!