1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BartSMP [9]
3 years ago
12

If a dozen bagels cost $8.40 what is the cost per Bagel

Mathematics
1 answer:
Zarrin [17]3 years ago
8 0

In this problem, we're trying to find the unit price which means price per unit or in this case, the cost per bagel.

Since we know that it costs $8.40 for 12 bagels, to find the cost for one bagel, we need to divide 12 into $8.40.

Image provided.

Therefore, each bagel is 70 cents.

You might be interested in
HELP ASAP PLEASE!
tatyana61 [14]
M= (y2-y1)/(x2-x1)

Plug in the points. (2,3) (9,7)

m= (7-3)/(9-2)

m= 4/7

Slope= 4/7

I hope this helps!
~kaikers
7 0
3 years ago
If 25 worker need 3 days to build a house how long will 10 worker need
Dmitrij [34]

Answer:

3 x 10 = 30 man-days per house

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Help me answer this!!!!!!
xxMikexx [17]

Answer:

yes

yes

no

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Line a is parallel to line b, m 6=85, and m 3=2x. Find m 1.
Paladinen [302]
Since a line =180 degrees you could set it up as (180-85) and you would get <u><em>95.
Hope this helps!!!</em></u>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Make a table of values, then graph.<br><br> y = 2x + 1
hram777 [196]
I put the answer below in the picture!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 15/50 in simplest form
    13·1 answer
  • A class of 195 students went on a feild trip.they took seven vehicles,some cars and some buses .find the number of cars and buse
    14·1 answer
  • Expand and simplify 5(y-2) 2(y-3)
    15·1 answer
  • Explain how knowing that 5 divided by 8 is 0.625 helps you write the decimal for 4 5/8
    13·1 answer
  • The distance on the map between Yappy City and Quiet city is 23 cm. What is the actual distance between the cities? (5 cm : 2 mi
    5·1 answer
  • A particular frozen yogurt has 75 calories in 2 ounces.How much calories are in 8 ounces of the yogurt?
    15·1 answer
  • Y=5x-1 for x=-4, x=12, x=0, and x=0.5
    10·1 answer
  • A sample of 4 different calculators is randomly selected from a group containing 17 that are defective and 37that have no defect
    7·1 answer
  • (-12)÷6+2 pls help math is hard for me
    8·1 answer
  • Find the lenght of side a will give crown
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!