If a dozen bagels cost $8.40 what is the cost per Bagel
1 answer:
In this problem, we're trying to find the unit price which means price per unit or in this case, the cost per bagel.
Since we know that it costs $8.40 for 12 bagels, to find the cost for one bagel, we need to divide 12 into $8.40.
Image provided.
Therefore, each bagel is 70 cents.
You might be interested in
The answer is

Answer:
y = x - 1
Step-by-step explanation:
Find the slope:
(-4 - (-2))/(-3 - (-1))
-2/-2 = 1
y = x + b
Plug in one of the points:
(-1,-2)
-2 = -1 + b
b = -1
y = x - 1
480
To get this answer you simply multiply 4.8 by 100
The correct answer is 3/13. Divided both by 5.
15/65
3/13
Answer:
The correct answer is 175.4379
Step-by-step explanation:
(9.9)^2 • 1.79
=98.01 • 1.79
=175.4379