1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
3 years ago
12

Sarah spent a total of $7.25 on 8 apples and a packet of grapes. If a packet of grapes cost $2.85, how much did each apple cost?

Mathematics
1 answer:
Novosadov [1.4K]3 years ago
7 0
$0.55 Cents per apple
Hope this helps
You might be interested in
6x (-3)<br> I don’t understand I need answer
zepelin [54]

Answer:

Step-by-step: 6x(-3)

6x•(-3)

=3x

3 0
3 years ago
Can Someone Please Finish This Integers Page (I Really Need Help) ( 100 Points )!
CaHeK987 [17]

You need to attach the page in order for us to solve the questions on the page

5 0
2 years ago
Solve . -2 (11 - 4j) = 14<br> (Solve for J)
Tpy6a [65]

Answer:

4.5

Step-by-step explanation:

-22 +8j = 14

8j = 14 + 22

8j = 36

j = 4.5

7 0
3 years ago
Jill Ley took out a loan for $60,000 to pay for her child's education. The loan must be repaid at the end of eight years in one
mel-nik [20]

I believe the answer would be $63,600.

Hope this helps ;}

6 0
3 years ago
the price of the a tablet was increased from $180 to $207. by what percentage was the price of the tablet increased?
mixas84 [53]
207-180=27
27/180= .15
It was increased by 15%.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 18\5 as a mixed fraction in its simplest form please
    14·1 answer
  • What is the same about intersecting lines,perpendicular lines,and parallel lines
    15·1 answer
  • What is a difference of squares with a factor of (3x + 7) ?
    6·1 answer
  • Round 6.512459 to the nearest ten-thousandth
    10·1 answer
  • Help me pls pls i need help
    12·2 answers
  • Chrissy buys a pack of candy and eats 2 pieces per day. Find how many she eats in two weeks
    15·2 answers
  • 1. -5(-4/7)=<br> 2. 2(-3)= <br> 3. -2(-2.6)<br> 4. -5(0.8)
    6·1 answer
  • Jules loses a golf ball
    8·2 answers
  • Find the slope of 6x – 3y = 5
    7·1 answer
  • If g(x)=1-3/4x find each value <br> a. g(-12)<br> b. g(0)<br> c. -5xg(4)-1
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!