1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viktor [21]
3 years ago
14

The average American ate 12.3 pounds of cookies and crackers in 1993. How many ounces is this?

Mathematics
1 answer:
cricket20 [7]3 years ago
6 0

Answer: 196.8 ounces

Step-by-step explanation: there is 16 ounces in a pound. so 16 Times 12.3 is 196.8.

Hope this helped!

You might be interested in
A 32 oz bottle of water costs $1.92. What is the cost per ounce?
krok68 [10]
Answer is D. As price of 32 oz bottle is $1.92 so to find the price of 1 oz, we will divide $1.92 by 32. 1.92/32 = 0.06 So our answer will be 0.06$ per oz
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Measure the screwdriver's length to the nearest tenth of a centimeter. Express the answer as a decimal.
Alja [10]

Answer:

17.1 cm

Step-by-step explanation:

A screw driver is a mechanical tool or device which is mainly used for screwing the screws and unscrewing them. It is also used for removing the nuts and bolts and also serves a variety of uses.

It is typically made of steel and has a handle and a shaft which ends as a tip.

In the context, the length of the screw driver from the given figure expressed to the nearest tenth of a centimeter is 17.1 cm.

It is also equivalent to $6\frac{3}{4}$ inch.

8 0
3 years ago
B) Write 6.04 * 10 as an ordinary number.
Eddi Din [679]

Answer:

60.4

Step-by-step explanation:

6.04*10=60.4

i hope ti helps you

3 0
3 years ago
Help please...................
lys-0071 [83]

Answer:

ok so what im seeing is a mickey mouse on the paper, the answer to all question has to mikey mouse

Step-by-step explanation:

mickey mouse is on the paper like its giving you the answer? why would you need help ITS SO SIMPLE

8 0
3 years ago
Please just answer number 29
topjm [15]
360 miles in 4 hours. Find the rate by dividing 360 by 4.
360/4=90MPH
90MPH * 10hrs = 900 miles.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify the expression.
    7·1 answer
  • Susan had 8/9 acres of land. She planted 2/5 of it with corn. How many acres did she plant with corn?
    11·1 answer
  • What is 6n-2 when n=3
    14·1 answer
  • I need help!!<br> 23=x-9;x=14
    12·1 answer
  • In this diagram, BAC – EDF. If the
    9·1 answer
  • In a parallel circuit, the supply voltage is 120 V, 60 Hz. The resistance is 30 Ω and the inductive reactance is 40 Ω. What is t
    13·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST TO THE CORRECT ANSWER
    11·1 answer
  • What is 77/42 simplified into a fraction? My son needs help and he’s balling over it i feel very bad.☺️
    15·2 answers
  • (b) The perimeter of a rectangular window is 298 cm.
    10·1 answer
  • Prove that sin30/cos30+sin60/cos60=sin90​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!