1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
3 years ago
13

If f(x)=3x^2-7 , find f(4). Show all work

Mathematics
2 answers:
katrin2010 [14]3 years ago
4 0
Plug in all x's for 4.  4^2 = 16 --> 16x3=48 --> 48-7 = 41 
41 is the final answer
vagabundo [1.1K]3 years ago
4 0
<span>f(x)=3x</span>²<span>-7

Simply insert value of x, 4 into the equation then simplify
f(4)=3(4)</span>²-7
     =3(16)-7
     = 48 -7
     = 41
You might be interested in
Jayden is running laps at track practice. The track is 2/5 kilometers around. Jayden runs 1 lap in 2 minutes. How many minutes d
Tom [10]

Answer:

0.08 minutes for a kilometer.

Step-by-step explanation:

If the track is 25 kilometers, and he runs 25 kilometers in 2 minutes, he runs a kilometer in 2÷25 minutes or 0.08 minutes which is 4.8 seconds.

I'm pretty sure the track isn't 25 kilometer or he can't run a lap in 2 minutes. But if so, the answer is 0.08 minutes.

4 0
3 years ago
Is the following argument valid?
cestrela7 [59]
I believe the answer is A! I hope that's correct! :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hose is 32 feet long 32 feet long it needs to be cut into pieces equaling 5’3” How many whole pieces can be cut into how many wh
luda_lava [24]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Question tests the ability to get quotient

Here, 32 ft is divided by 5’3”

Normally, ft is denoted by ' while inches is denoted by ". So we divide 32 ft by 5ft and 3 inches

First, we convert dimensions into similar units. To convert 5’3” to ft, we divide 3” by 12 hence 3÷12=0.25'

The total is now 5.25'

Now

32'÷5.25'=6.1538461538461

This means, we shall obtain 6 whole pieces with some remainder. Since the question needs the whole pieces only, then the answer is 6

3 0
3 years ago
Solve help help ASAP
marissa [1.9K]

Answer:

It's B, -11/12

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Suppose the average farm owned by the farmers who joined Shays' Rebellion had an area of
zloy xaker [14]

Answer:

d would be the answer

Step-by-step explanation:

i took the test

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose it took 19 riders a total of 11 days 21 hours to ride from st Jospeh to Sacramento. If they all rode the same number of
    8·1 answer
  • jen wrote 10 times as many pages of a school report as tom. they wrote 396 pages altogether. how many pages did each student wri
    8·1 answer
  • dianes plane is due to arrive when the hour hand is just the 3 and the minute hand is the 4. what time should the plane arrive ?
    6·2 answers
  • A health food company sells packs of assorted nuts. The company incurs a monthly fixed cost of $1,400 for ingredients and raw ma
    5·1 answer
  • HELP? Please???!!! i NEED THE ANSWER.
    8·1 answer
  • Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce
    8·1 answer
  • Find all numbers whose absolute value is -9.
    15·2 answers
  • In the figure above, if l ll m and r ll s, what is the value of x?
    15·2 answers
  • 3) Two of these numbers are the same value, which ones are<br> they? 40%, .44, 14, .04, 4/10?
    14·2 answers
  • How much of a(n) 90% orange juice drink must be mixed with 4 gallons of a 40% orange juice drink to obtain a mixture that is 50%
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!