Answer:
Fee based fund is the correct answer to the given question
Explanation:
In the fee based funds exercise the money is charged directly to customers.The Fee-Based Funds is imposing the charge of sales to the customer .The Fee-based funds consultants could charge an extra payment of fixed price according to the company policy .
- When the company sells the mutual fund in a fee-based consideration individuals will buy the bond fund Series of the F units.
- All the other options are not related to imposing the sales charge that's why they are incorrect option .
Complete Question:
1. Select the correct statement regarding relevant costs and revenues.
A. Sunk costs are not relevant for decision-making purposes.
B. Relevant costs are frequently called unavoidable costs.
C. Direct labor is an example of a unit-level cost.
D. Only variable costs are relevant for decision making.
Answer:
1. A
2. D
3. B
Explanation:
1. The correct statement regarding relevant costs and revenues is that sunk costs are not relevant for decision-making purposes. Sunk costs are the opposite of relevant costs because they can't be changed or recovered, as they've been spent or contracted in the past already. Hence, relevant cost are relevant for decision-making purposes but not sunk costs.
2. Expected future revenues that differ among the alternatives under consideration are often referred to as differential revenues. It is the difference in revenues among two (2) alternatives, which would influence decision making.
3. The benefits sacrificed when one alternative is chosen over another are referred to as opportunity costs. It is also referred to as alternative forgone.
<em>For example, Tony gives up going to see a new movie at the cinema in order to prepare for an examination, so as to get a good grade</em>.
Answer:
40 students
Explanation:
The cost of the bus is $480
For x students, the cost of each ticket will be 35 - 0.30x
The total cost of the tickets for x students will be x(35 - 0.30x)
To find the number of students that will make the cost per student equal to $33, we solve for x:
<u>480+ x(35 - 0.30x)</u> =35
x
480+ x(35 - 0.30x<u>)</u> = 35x
480 + 35x - 0.30x² = 35x
480 = 0.30x²
1,600 = x²
40 = x
The cost per student will be $35 if the number of students is 40; it will be less than $35 if the number of students is greater than 40.
Answer:
20 cents
Explanation:
The marginal cost refers to the cost of an extra unit. In this case, if she decides to purchase two tacos and a medium drink, she would spend $2.30. The difference between this option and the value meal, that contains three tacos and a medium drink, is 20 cents. The marginal cost of purchasing the third taco if she takes the second option would be 20 cents. If she decides to buy the tacos and the drink for apart, the marginal cost or extra unit cost would be 75 cents.
Television ads usually portray the elderly as being vibrant, active, healthy, energetic, etc.
In television ads, things are usually depicted as being the opposite of what they are in real life. That, or television ads are meant to reinforce stereotypes. That's usually in more television shows, instead of advertisements though.