1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saul85 [17]
3 years ago
14

The Ross family had 100 relatives at their big Thanksgiving dinner of all the guest nine he had French heritage 80 had English h

eritage and 75 head native American heritage at least how many had heard this from all three cultures
Mathematics
1 answer:
il63 [147K]3 years ago
8 0
Hi, Deedee. I am quite confused with the numbers that you've given because they don't add up to 100. Nevertheless, if by 'this', you mean the Thanksgiving culture, then you would just count the English and the Native American heritage. This is because the first Thanksgiving dinner was shared between the English colonists and the Native American tribes.

I hope I was able to help you in a way. Have a good day.
You might be interested in
Please help!!! Due today!!!<br> Will give brainliest
Flura [38]

Answer:poiujhygtfdoiuytoiuytrewqjhgfdsnbvcnbvnfhhghjgggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggghhhhhhhhhhhhhhhhhhhkkkkkkguyumhjmk,l.uogtgbv mjbnh

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is equivalent of 2/7
natita [175]
4/14 because you multiply each number by 2

7 0
3 years ago
I need help to solve please
antiseptic1488 [7]

Answer:

<h2><em><u>x = 52</u></em></h2>

Step-by-step explanation:

<em><u>Known:</u></em>

What to find = x

Exterior angle = 142

Right angle = 90

<em><u>Unknown:</u></em>

what unknown value is = ?

Interior angle = ?

<em><u>1. Find the angle of the interior angles.</u></em>

180 - 142 = 38

<em><u>2. Add the two known angles</u></em>

38 + 90 = 128

<em><u>3. Subtract from 180</u></em>

180 - 128 = 52

<h2><em><u>x = 52 is the answer.</u></em></h2>

Hope this helped,

Kavitha Banarjee

6 0
3 years ago
Some members of the cooking club are making cakes which they will sell at a street fair for $10 apiece. It costs $10 for a booth
Alika [10]

Answer:

The cooking club sales covers the expenditure when 2 piece of cakes are sold.

Step-by-step explanation:

Given:

Selling price of each piece of cake = $10

Cost for booth at fair = $10

Ingredients for each piece of cake = $5

We need to find the number of pieces of cake sold when the sales cover the expenditures.

Solution:

Let the number of pieces be 'x'

So We can say that the point at which the sales cover the expenditures can be calculated as Selling price of each piece of cake multiplied by number of pieces will be equal to Cost for booth at fair plus Ingredients for each piece of cake multiplied number of piece of cakes.

framing in equation form we get;

10x =10+5x

Now Subtracting both side by '5x' using Subtraction property we get;

10-5x=10+5x-5x\\\\5x=10

Now Dividing both side by 5 we get;

\frac{5x}{5}=\frac{10}{5}\\\\x=2

Hence The cooking club sales covers the expenditure when 2 piece of cakes are sold.

7 0
3 years ago
Find all solutions to the equation with 0≤α≤2π. Give an exact answer if possible, otherwise give value(s) of α accurate to at le
Nady [450]

Please, find the solution atached in JPG format

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Nisha and Marcie Drive 20 miles from sisters to hoodoo to go skiing. The speed limit is 75 555 miles per hour. It snowed all nig
    15·1 answer
  • Hector took out a small loan of $900 for 15 months. The simple interest rate on the loan was 15%. How much will he pay in intere
    12·1 answer
  • If y = (x 3)2, and the value of x=5, what is the value?
    12·1 answer
  • The ratio of SAMs age to hank is 5 to 3. If the sum of their age is 24. How old is is hank?
    10·1 answer
  • A group of 22 students participated in a race. Their scores are below:
    12·2 answers
  • How many fifths are in 6 4\5? Use your answer to rewrite 6 4\5 in the form \5?
    5·1 answer
  • ®<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=7x%20%2B%2023%20%3D%204x%20-%201" id="TexFormula1" title="7x + 23 = 4x - 1" alt="7x + 23
    9·2 answers
  • A block of silver is weighing 8 ounces is worth $104. What is the unit rate for the Value of silver in one ounce
    13·1 answer
  • Evening tickets to a play are $24.50 each. Tickets for the afternoon show are $19 each. Janice wants to buy 6 tickets. Arrange t
    14·1 answer
  • A ship leaves port at 1 pm traveling north at the speed of 30 miles/hour .at 3 pm the ship adjusts its course20° eastward. Sketc
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!