Answer:
the scale factor is 3
Step-by-step explanation:
Answer:
the third slot should be 5x+4-9+x
then the last one should be 6x-5
-2 / 5y = 4
Multiply both sides by 5y:
-2/ 5y * 5y = 4 * 5y
refine: -2 = 20 y
Switch sides:
20 y = - 2
Divide both sides by 20
20 y / 20 = - 2 / 20
y = -1/10
hope this helps!
Find unit cost buy dividing price by number of muffins:
3.50 / 4 = 0.875 for 1 muffin.
Multiply price for one muffin by 12 ( 12 in a dozen).
0.875 x 12 = $10.50 for a dozen.