<span>The <u>correct answer</u> is:
$31.40.
Explanation<span>:
Since 6 oranges cost $3.00, we can divide to find the cost of one orange:
3.00/6 = $0.50. Each orange costs $0.50.
If ten oranges are bought, this would cost 10(0.50)=$5.00.
Each grapefruit costs $2.40; 11 of them would cost 11(2.40) = 26.40.
Together the total cost is $5+$26.40 = $31.40.</span></span>
Answer:
V = 24pi
or 75.36 ( using 3.14 for pi)
or 75.39822369 ( using the pi button)
Step-by-step explanation:
The volume of a cylinder is given by
V = pi r^2 h
We know the radius and the height
V = pi (2)^2 * 6
V = pi 4*6
V = 24 pi
If we approximate pi by 3.14
V = 3.14 * 24 = 75.36
If we use the pi button
V =75.39822369
Answer:
use the cymath calculator
Step-by-step explanation:
The factored expression of m(2a+b)-n(2a+b)+2n(2a+b) is (m + n)(2a + b)
<h3>How to factor the expression?</h3>
The expression is given as:
m(2a+b)-n(2a+b)+2n(2a+b)
Factor out 2a + b
m(2a+b)-n(2a+b)+2n(2a+b) = (m - n + 2n)(2a + b)
Evaluate the like terms
m(2a+b)-n(2a+b)+2n(2a+b) = (m + n)(2a + b)
Hence, the factored expression of m(2a+b)-n(2a+b)+2n(2a+b) is (m + n)(2a + b)
Read more about factored expressions at:
brainly.com/question/723406
#SPJ1