1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
drek231 [11]
3 years ago
15

What is the simplest form of this expression? (x + 7)(3x − 8)

Mathematics
1 answer:
Komok [63]3 years ago
4 0
Answer: 3x^+13x-56
Steps
1). Multiply the parentheses
(X+7)(3x-8)
=X x 3x -8x+7 x 3x -7 x 8
2). Multiply
3x^-8x + 21x - 56
3). Do like terms
3x^+13x - 56
4). Solution
[3x^+13x - 56]

-HOPE THAT HELPEDED <3

You might be interested in
Simplify this equation for a line (y+1)=2(x+5) Give your answer in the form Y=_x+_
Fantom [35]
I'm pretty sure it would be y=2x+9
4 0
3 years ago
The model shown represents which of the following?
-BARSIC- [3]

Answer:

its 3

Step-by-step explanation:

selcet 3 it goes plus 3 then back to neg 4 its the 3rd option

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify. (-4x^4+x^2-4)+(5x^2-4)(−4x ​4 ​​ +x ​2 ​​ −4)+(5x ​2 ​​ −4)
zloy xaker [14]
-4x^4 - 15x^2 + 1 - 19/x^2 is your answer

Hope I helped :)
8 0
3 years ago
Write the sentence as an inequality
oee [108]

Answer:

X2+4<10

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
A package of 5 pairs of insulated socks costs $36.95. What is the unit price of the pairs of socks
Sergeeva-Olga [200]

Hey there! :)

Answer:

$7.39 per pair of socks.

Step-by-step explanation:

Find the price per pair of socks by dividing the total price by the number of socks:

36.95 ÷ 5 = $7.39 per pair of socks.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which data set has a wider spread? Why? Set A: {9, 11, 24, 11, 4, 20, 16, 7, 18, 15, 28, 6} Set B: {9, 12, 15, 3, 21, 24, 5, 9,
    12·1 answer
  • Evan has a summer job to pick berries on a farm.He earns $2.00 every 15 minutes that he picks strawberries.He earns $2.40 for ev
    9·1 answer
  • You ate at a restaurant. After receiving the bill, you calculated the tip to give your server. Determine the dependent variable.
    14·1 answer
  • Chose all of the terms that describe the set of lines.
    15·1 answer
  • If arc XV = 68° and LYUV = 36°, what is the measure of arc VҮ?<br> - 120°<br> 130°<br> 140°<br> 150»
    7·1 answer
  • I NEED HELP :( PLZ ASAP
    10·2 answers
  • Please help asap 25 pts
    9·2 answers
  • M&lt;6=(x+10), m&lt;2=(x+15)<br> &lt;6 and &lt;2 are alternate interior angles
    14·1 answer
  • 1. I have a tablespoon, but I need a teaspoon. What do I do?
    15·2 answers
  • a line from the point (2,3) is perpendicular to the line y=1/3x+1. The two lines meet at the point p. Find the coordinates of P.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!