Answer:
the answer is 5 cups. Hope this helps
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
an = 12 -7(n-1)
an = 19-7n
Step-by-step explanation:
The explicit formula for an arithmetic sequence is
an = a1 +d(n-1) where a1 is the first term and d is the common difference
a1 =12
We find d by taking the second term and subtracting the first term
d = 5-12
d = -7
an = 12 -7(n-1)
We can simplify this
an = 12 -7n+7
an = 19-7n
Answer:
1?
Step-by-step explanation:
I think its one...