1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juliette [100K]
3 years ago
15

Which describes the amount of product a seller is able to make?

Mathematics
1 answer:
melomori [17]3 years ago
7 0

Answer:

c) supply

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Catriona spotted a major problem having to do with patient billing. A number of people may have received the wrong bills. When s
Olenka [21]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

When she first noticed the problem

3 0
3 years ago
Karlen started painting the walls at 10:45 am, and he said that he could complete the job at 5:25 pm. His father said that five-
Vika [28.1K]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

im a dumby

5 0
4 years ago
If 2x-1/3=-4x then x=
allochka39001 [22]

Answer:

x = 1/18

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Ubehebe crater in Death Vally has a diameter of a little more than 1/2 mile. If latisha walks around its rim at a rate of 2 mile
Sergeu [11.5K]
l=2 \pi r
r=0.25 miles
l=2×\pi×0.25
 =0.5 × 3.14
 =1.57

120(minutes)÷2(miles)=60(minutes per mile)
60×1.57=94.2 minutes 
8 0
4 years ago
The table shows the number of pounds of green
mel-nik [20]

Answer:

10 1/2

Step-by-step explanation:

First you would do.

9+2/3+5/6

2/3=4/6

9+4/6+5/6

9+9/6=3/2

9+1 1/2

=10 1/2

3 0
4 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!??
    6·2 answers
  • A researcher obtains a negative value for chi-square statistic. What can you conclude because the value is negative?
    15·1 answer
  • 3 décimas multiplicadas por 100 equivalen a 300 milésimas
    12·1 answer
  • 56 is 140% of what number
    12·2 answers
  • A pail holds 3 1/2 gallons of water. How much is this in cups?(In fraction)
    9·2 answers
  • I bought Turkey Tidbits<br>at 20 for $4.65. If I<br>paid $27.90, how<br>many tidbits did I buy?​
    8·1 answer
  • Six less than the product of 14 and a number
    10·1 answer
  • Tina uses a $50 gift certificate to buy a pair of pajamas for 17.97 a necklace for 25.49 and 3 pairs of socks that each cost the
    15·1 answer
  • Simplify −0.5(6.5).<br><br> −3.5<br> −3.25<br> 3.25<br> 3.5
    7·2 answers
  • During second period, Shawna completed a grammar worksheet. She got 44 questions correct and 36 questions incorrect. What percen
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!