(3y +10) /4 = 2y
Multiply both sides by 4:
4(3y +10) = 4(2y)
12y +40 = 8y
Subtract 40 from each side:
12y = 8y -40
Subtract 8y from each side:
4y = -40
Divide both sides by 4:
y = -40 / 4
y = -10
The answer is A. -10
Answer:
Step-by-step explanation:
-2(5x + 1) > 48
-2(6x) > 48
12x > 48
Answer:
one pound of apple cost $2.5
Step-by-step explanation:
Let the amount they both spent at the grocery store be y and x be the price of apples per pound.
Since Tara bought 5 pounds of apples, 5x = y (1) and Ashley bought 3 pounds of apples and $5 worth other groceries, 3x + 5 = y (2).
Equating both expressions, 5x = 3x + 5
collecting like terms,
5x - 3x = 5
2x = 5
dividing both sides by 2, we have
x = 5/2
x = 2.5
So one pound of apple cost $2.5
A=18
Explanation:multiply both sides by 3 to get rid of the fraction so u are left with a=18
Step-by-step explanation:
Length (L) = 2 cm
Breadth (b) = 2 / 3 cm
Area of the rectangle
= L * b
= 2 * 2/3
= 4/3 cm²
Hope it will help :)❤