1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
9

Is g(x)=xsquared-36 is linear,quadratic or neither

Mathematics
1 answer:
Flauer [41]3 years ago
4 0

Answer:

quadratic

Step-by-step explanation:

use Desmos (it helps)

You might be interested in
If sale tax is 9% and you want to buy three t-shirts that cost $17.00 each, how much tax will you pay?
Helga [31]

Answer:

$1.53

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can anyone pls help me to solve question 2 f and g and pls provide me a explanation I’m with that questions for three days
zvonat [6]

Answer:

  f)  a[n] = -(-2)^n +2^n

  g)  a[n] = (1/2)((-2)^-n +2^-n)

Step-by-step explanation:

Both of these problems are solved in the same way. The characteristic equation comes from ...

  a[n] -k²·a[n-2] = 0

Using a[n] = r^n, we have ...

  r^n -k²r^(n-2) = 0

  r^(n-2)(r² -k²) = 0

  r² -k² = 0

  r = ±k

  a[n] = p·(-k)^n +q·k^n . . . . . . for some constants p and q

We find p and q from the initial conditions.

__

f) k² = 4, so k = 2.

  a[0] = 0 = p + q

  a[1] = 4 = -2p +2q

Dividing the second equation by 2 and adding the first, we have ...

  2 = 2q

  q = 1

  p = -1

The solution is a[n] = -(-2)^n +2^n.

__

g) k² = 1/4, so k = 1/2.

  a[0] = 1 = p + q

  a[1] = 0 = -p/2 +q/2

Multiplying the first equation by 1/2 and adding the second, we get ...

  1/2 = q

  p = 1 -q = 1/2

Using k = 2^-1, we can write the solution as follows.

The solution is a[n] = (1/2)((-2)^-n +2^-n).

 

5 0
2 years ago
The following triangles are similar. True or False.
monitta

Answer:

It would be true

4 0
2 years ago
The number of items (N) that can be purchased for a given amount of money is inversely proportional to the cost (C) of an item.
mars1129 [50]

Answer:

436 items

Step-by-step explanation:

When a quantity A is inversely proportional to another quantity B, we can write:

A=\frac{k}{B}

Where k is the proportionality constant  [that we need to find]

For this problem, we can write the ratio as:

N=\frac{k}{C}

Now given N = 480 and C = 4.90, we first find k:

N=\frac{k}{C}\\480=\frac{k}{4.90}\\k=4.90*480\\k=2352

Now, as second step, we need this time to find N, when

C = 5.40

Note, we know know k = 2352, so we find N:

N=\frac{k}{C}\\N=\frac{2352}{5.40}\\N=435.55

Rounding to next whole number, we have 436 items

5 0
3 years ago
Which numbers are a distance of 2 units from 8 on a number line?
AlladinOne [14]

Step-by-step explanation:

0 10

0-6

this is the answer. I am sure

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • Help please with 24 ....
    10·1 answer
  • Does the PEMDAS formula always change
    13·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST FOR BEST ANSWER
    7·2 answers
  • Does (-1, 5) make the inequality y < 3x + 8 true?
    10·2 answers
  • Help please with this question
    9·1 answer
  • The front and back sides are both triangles, explain why you arent going to divide the base x height by 2.
    11·2 answers
  • Pls help due in 2 hours
    11·1 answer
  • a chair costs rupees 250 and a table costs rupees 400 . If housewife purchased a certain number of chair and two tables fo rupee
    6·2 answers
  • 19. Evaluate f(x) = -x² + 1 for x = -3.<br><br> -4<br> -9<br> -8<br> 4
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!