1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gennadij [26K]
3 years ago
5

(50 POINTS AND BRAINLIEST!)

Mathematics
1 answer:
topjm [15]3 years ago
8 0

Answer:

type of angles is complementary

equation is (3x-5)+x=90

x=23.75

You might be interested in
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!!
V125BC [204]

Answer:

option A

Step-by-step explanation:

<h2><em>Note: </em></h2>

when there is an open circle, that means Less than or equal to.

if and when there is a Closed, colored Circle, It's Greater than or equal to or less than or equal to

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Translate this sentence into an equation.
motikmotik

Answer:

g = 61.

Step-by-step explanation:

g + 9 = 70             Subtract 9 from both sides of the equation:

g + 9 - 9 = 70 - 9

g = 61.

4 0
3 years ago
An after school job pays $46.50 for 6 hours of work. What is the unit rate?
Art [367]
The unit rate is $7.75 because 46.50 divide by 6 is $7.75
5 0
3 years ago
CAN SOMEBODY ANSWER SOME OF MY MATH QUESTIONS I POSTED ALREADY?
earnstyle [38]

Answer:

ok ill try

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Suppose a tree limb falls on your house during a storm and causes $9,500 worth of damage to your pool cage. The premium for your
nordsb [41]

Answer:B

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The following sets of numbers are possible side lengths of a triangle. Which of the following sets forms a Pythagorean triple?
    15·2 answers
  • When p = 12, t = 2, and s = 1/6 , r = 18. If r varies directly with p and inversely with the product of s and t, what is the con
    13·2 answers
  • You can drive 420 miles on 20 gallons in 6 hours. How far can you drive on 1 gallon?
    12·2 answers
  • Sturdy's paper plates costs $3.12 for 24 plates. Paperoni's paper plates cost $4.32 for 36 paper
    13·2 answers
  • The diagram shows a right-angled triangle.
    14·1 answer
  • Find the 30th term of the arithmetic sequence with a first term of 4 and a comman difference of 8 ​
    6·1 answer
  • What are the points when you graph y = -7x -1
    13·1 answer
  • A deck of game cards was dealt equally
    9·2 answers
  • Find the area and perimeter.<br> 5.6 cm
    7·2 answers
  • The equation 5y = 6 represents purchasing 5 tubs of yogurt for $6. Which of these equations are equivalent to the equation 5y =
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!