1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leto [7]
3 years ago
13

Janice bought juice packets for the 15 players on the soccer team the juice Packets come in boxes of six how many boxes did Jani

ce buy
Mathematics
2 answers:
aleksklad [387]3 years ago
7 0
3 boxes because there are 6 packets in each so that would make 18 packets. if she bought 2 boxes that would make 12 which wouldn't be enough for the entire team.
alisha [4.7K]3 years ago
7 0

Answer:

90 boxes

Step-by-step explanation:

If the juice Packets come in boxes of six i.e

I juice packet = 6 boxes

And Janice bought juice packets for the 15 players on the soccer team

Then each Janice must have bought

= 15 × 6 boxes

= 90 boxes

You might be interested in
How do you write in numerals
kotegsom [21]

Answer:

<h2>Basic numbers</h2><h3>Numbers up to nine should always be written in words, anything higher than nine can be written in numerals. Alternatively, some guides suggest that if you can write the number in two words or fewer then use words rather than number.</h3>

<h2>hope it's helpful for u !!</h2>

<h2> stay safe ...</h2>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alternate interior angles. if you are good at that help ​
mamaluj [8]

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

i think so,

(5x-54)⁰=(3x+16)⁰

5x-3x=16+54

2x=70

x=35⁰

3x+16=3×35+16=121

5x-54=5×35-54=121

hope it helps

have a nice day

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
You are fundraising for the schools track team by selling clothing. The first day, you sell 13 t-shirts and 17 pairs of shorts f
Anastasy [175]

Answers:

one t-shirt costs  $10

one pair of shorts costs  $15

============================================================

Explanation:

x = cost of one t-shirt

y = cost of one pair of shorts

13x+17y = 385 is the first equation because 13x represents the money you get from selling 13 shirts, and the 17y represents the amount you get from selling 17 shorts. The total 13x+17y is given to be $385

The second equation is 13x+12y = 310 for similar reasoning, but this time you sell 12 shorts this time and you get $310 in revenue.

The system of equations we have is:

\begin{cases}13x+17y = 385\\13x+12y=310\end{cases}

There are a few ways to solve this system. Possibly the quickest method is to note that the 13x shows up twice, so we can subtract straight down to eliminate the x terms

So,

  • 13x-13x becomes 0x or just 0, and the x terms go away.
  • 17y-12y becomes 5y
  • 385-310 becomes 75

After those three subtractions, we have the equation 5y = 75 which solves to y = 15 after dividing both sides by 5. This means the cost of one pair of shorts is $15

Plug this y value into any equation involving x and y, and solve for x

13x+17y = 385

13x+17(15) = 385

13x+255 = 385

13x = 385-255

13x = 130

x = 130/13

x = 10

Therefore, each t-shirt costs $10

-----------------

To help verify the answer, plug (x,y) = (10,15) into each equation. We should end up with a true result after simplifying both sides.

Start with the first equation

13x+17y = 385

13(10)+17(15) = 385

130+255 = 385

385 = 385

We get a true result which confirms the first equation.

Repeat for the second equation.

13x+12y = 310

13(10)+12(15) = 310

130+180 = 310

310 = 310

Both equations are true so (x,y) = (10, 15) has been fully confirmed.

6 0
2 years ago
7 yr 27 mon 27 da + 26 mo 42 da = i need answer aszap
rosijanka [135]

Answer:

11 years 7 months 7 days(if 31 days a months) and change 7 days to 9 days if assuming 30 days a moths

7 0
2 years ago
1 1/2 + 2 1/4 + 6^2=
Anestetic [448]

Answer:

39    3/4

---------------

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The ticket price for the ice hockey match was £14.50. The price has increased by 7%.
    7·1 answer
  • If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
    14·1 answer
  • Y intercept of points (3,5) and (7,8)
    13·1 answer
  • A deli is offering two specials. The roast beef special gives a profit of $2.30 per sandwich, whereas the turkey special gives a
    8·1 answer
  • What’s the slope of the line graphed below?
    15·1 answer
  • Solve for X: 3(x+1)=-2(x-1)-4
    15·1 answer
  • Brian invests £4000 into his bank account.
    6·1 answer
  • Find the equation of the line through the point ( 3 , − 7 ) that is perpendicular to the line with equation y = x − 12 .
    14·1 answer
  • It takes me 12 minutes to run 2 kilometers. how long will it take me to run 10000 meters
    6·2 answers
  • Harriet is cultivating a strain of bacteria in a petri dish. Currently, she has 103 bacteria in the dish. The bacteria divide ev
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!