1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
2 years ago
7

A specific amount or number that represent how much of something you have is _____

Mathematics
1 answer:
Inessa [10]2 years ago
8 0
A measurement or a unit
You might be interested in
Is it possiible to develop a place without a prior plan​?give four points
Volgvan
Uhmmmm is there a picture of the problem i’m confused
4 0
3 years ago
If maria paid her supplier $8.50/doz for roses and sold them for $19.95,what was the percent markup?
Shkiper50 [21]

Answer: 42.6% or you can round it to 43%


Step-by-step explanation:


6 0
2 years ago
The population of a town increases by 5 % every five years. Due to a high rate of industrialisation of
Anna11 [10]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Because 105%*105%=1.1205

and the only number divisible by that is A

6 0
3 years ago
Please help ASAP!! I need what the correlation between the two
Lina20 [59]

Answer:

The more time spent reading

Step-by-step explanation:

The 2 that had 4 hours of read time had an A

5 0
3 years ago
Is 49 and 770 relatively prime
natita [175]
No nether are a prime number because they have a remainder and prime numbers <span> can only be divided without a remainder by itself and one
</span> 
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate x + y + z for x = 2, y = -3, z = -4.
    11·2 answers
  • I NEED HELP!
    8·1 answer
  • Which value is NOT a solution of 8x3 – 1 = 0?
    8·1 answer
  • Kary created the table below to graph the equation r=1+2sin theta. Kary thinks she made a mistake.
    11·2 answers
  • Find the circumference of the circle use 3.14
    12·1 answer
  • How to graph absolute value functions?
    13·1 answer
  • A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
    13·2 answers
  • Determine the domain and range for the given ordered pair. {(1, −2), (−2, 0), (−1, 2), (1, 3)}
    10·1 answer
  • It took Madge 45 minutes to get to school after she woke up. If she arrived at school at 8:35, what time did she wake up?
    6·2 answers
  • 2. The wind blows the pinwheel below clockwise 180 degrees. What positions would the ribbon labeled A end up in after the wind b
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!