Answer: ½ x + 6 < 34 ; x < 56
Step-by-step explanation:
- Subtract 6 on both sides. ½ x < 28.
- Divide ½ on both sides. x < 56.
Your answer is: 20
They have 4 different backgrounds and 5 different poses which means you just have to multiply the 4 backgrounds*the 5 different poses to discover how many different pictures you could have at the most.
hope this helps!
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
The only answer that makes sense to me is B.
Answer:
The answer is 600000
Step-by-step explanation:
"kilo" means 1000, so you add 3 zeros in the end. Hope this helped!