1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qwelly [4]
3 years ago
6

Each month, a phone company charges $30 for 500 minutes of talk time plus $0.45 for each additional minute. Write an expression

to show the cost of the monthly bill.
Mathematics
1 answer:
damaskus [11]3 years ago
8 0

Answer:

  30 +0.45(m -500) . . . . for m > 500

Step-by-step explanation:

If talk time is "m" minutes, then the number of "additional minutes" is ...

   m -500

The cost of those is $0.45 each, so (in dollars), the charge for additional minutes is ...

   0.45(m -500)

The charge of $30 applies regardless of the number of minutes, so is added to the minutes charge. The total cost of a bill for talking more than 500 minutes is ...

   30 +0.45(m -500)

_____

The cost for talking 500 minutes or less is simply 30.

You might be interested in
3.6 terminating or repeating fraction
devlian [24]

Answer:

11/3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A cereal bar contains 2,000 milligrams of protein. How much protein does it contain in grams?
kolbaska11 [484]

milli = 1/1000, so milligams = 1/1000 of a gram.

So:

2000 milligrams * 1 gram/1000 milligrams = 2 grams.

6 0
3 years ago
Angie and Kenny play online video games. Angie buys 1 software package and 1month of gameplay. Kenny buys 1 software package and
MakcuM [25]

Answer:

10$ I think

Step-by-step explanation:

2*30=60

90-60=30

30/3=10

5 0
2 years ago
What is the product? Enter your answer as a fraction, in simplified form, in the box. 38⋅(−36)
valina [46]
If you multiply 38*(-36) you would get -1368. And to convert that into a fraction it could be -1368/1, -13680/10, etc.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I'm not sure how to start solving the problem (I'm not sure if I need to find circumference/perimeter bc it's asking how much pa
katrin [286]
The answer would be approximately 56.52 inches squared.

You are suppose to find the lateral surface area, since the label only go around the can, excluding the top and bottom.
To find the lateral surface area, you'd need to find the circumference of the circle, and then multiply that by the height.
Since C = πd, 3.14..*3 ≈ 9.42. And 9.42*6 = 56.52. Conclusively, the approximate amount of paper needed to make the can's label would be about 56.52 inches squared.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • In the diagram below, DE is parallel to XY. What is the value of x?
    6·1 answer
  • –16(10u – 90) = 32(8u + 71) <br> please show work
    14·1 answer
  • Is 100 in greater,less, or equal to 3 yd 1 ft
    10·1 answer
  • FAST!! Evaluate tan60/cos45<br> √6<br> √3/2<br> √2/3<br> 1√6
    5·2 answers
  • I NEED HELP PLEASE, THANKS! :) Write the augmented matrix for the system of linear equations. –9w + x + 8y + 2z = –6 –5x + 9y –
    5·1 answer
  • Suppose you have read two different books on world war 2 and each book has different arguments about how the war started which o
    10·1 answer
  • The two triangles illustrated below are similar. What are the values of x and y?
    8·1 answer
  • Help please I don’t understand
    15·1 answer
  • Suppose you need to put a fence around a rectangular garden that has a perimeter of 64ft. The width is 12ft less than the length
    15·1 answer
  • Jenny bought 5 pounds of carrots for $2.50. What is the unit rate for
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!