1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka57 [31]
2 years ago
8

70 students out of the 6th grade went to an animal shelter for a field trip. This is 60% of the 6th grade. How many students are

in the 6th grade?
Mathematics
2 answers:
mash [69]2 years ago
8 0
About 20 to 35
Sorry if I’m wrong
daser333 [38]2 years ago
7 0

Answer:

116 students

Step-by-step explanation:

70 is 60% of a whole. In order to find the whole we must divide.

turn 60% to a decimal (move the decimal two spaces to the left: 0.6) then divide 70/0.6 and that equals 116.6, but obviously we can't split up a person so we have to round down to the nearest whole which is 116.

so, 70 is 60% of the whole 116.

to check your answer, you can do 116*0.6 which equals 70.

Hope this helps!

You might be interested in
Est 100:<br> 337<br> 55,745<br> SS<br> t 1,000:
Andre45 [30]

Answer:

Is this a question??

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
After 2 days, the Johnsons had used
salantis [7]

Answer:

11.5 tanks of gas

Step-by-step explanation:

23/2

11.5

6 0
3 years ago
Which of the following numbers is NOT a solution<br> of the inequality 3x – 5&gt;_4x – 3 ?
Arte-miy333 [17]

Answer:

A)-1

Step-by-step explanation:

3x-5≥4x-3

3x-4x≥-3+5

-x≥2

x≤-2

(-infinity,-2]

-1 x

-2,-3,-5 ✓

8 0
3 years ago
A guidance counselor is studying test anxiety in freshman students. A random sample of 972 high school freshmen finds that 219 o
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

The answer is B.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP ME PLEASE
GrogVix [38]
     Male 0.271 0.198
Female 0.229  0.302

I think that's right because that's what my quiz said

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a laptop originally costs $800, the balance due after the 10% discount and $150 gift card is applied is $
    9·2 answers
  • A science test, which is worth 100 points, consists of 24 questions. Each question is worth either 3 points or 5 points. If x is
    9·2 answers
  • What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces
    15·2 answers
  • QUICK !!<br> What is the image point of (-9,5) after a translation right 3 units and down 2 units ?
    12·1 answer
  • Write 4 . 42 x 10 in standard form
    13·1 answer
  • Please help me answer this
    10·2 answers
  • John bought a crate of floor tiles $100. The crate had 5 boxes pf floor tiles. Each box contained 40 floor tiles. Write an
    9·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!<br><br>solve for y, <br><br>y=3x-2​
    11·1 answer
  • 5/12+8/12 I need help
    14·2 answers
  • PLEASE help please I really need this! I’ll Mark the brainiest ! :)
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!