1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren [92.7K]
3 years ago
7

Country Workshop manufactures both finished and unfinished furniture for the home. The estimated quantities demanded each week o

f its rolltop desks in the finished and unfinished versions are x and y units when the corresponding unit prices in dollars, p and q, respectively, are described in the following equations.p = 200 - 1/5 x - 1/10 yq = 160 - 1/10 x - 1/4 yFor the weekly total revenue function R(x, y), compute the values of R listed below using the given unit prices.R(80, 40) = $R(60, 100) = $
Mathematics
1 answer:
GaryK [48]3 years ago
8 0

Answer:

[tex] R(80,40)=322 [\tex]

Step-by-step explanation:

We have  [tex] R(x,y)=p(x,y)+q(x,y) [\tex] because is the weekly total revenue function. If [tex] R(x,y)=R(80,40) [\tex], then we have,

[tex] x=80 [\tex]:

[tex] y=40 [\tex]:

And also we have,

[tex] p=200 -\frac{1}{5}x -\frac{1}{10}y [\tex]

[tex] p=200 -\frac{80}{5} -\frac{40}{10} [\tex]

[tex] p=200 -16 -4 [\tex]

[tex] p=180 [\tex]

and,

[tex] q=160 -\frac{1}{10}x -\frac{1}{4}y [\tex]

[tex] q=160 -\frac{80}{10} -\frac{40}{4} [\tex]

[tex] q=160 -8 -10 [\tex]

[tex] q=142 [\tex]

Then [tex] R(80,40)=180+142=322 [\tex], that means that Country Workshops earns 322 dollars per month under those conditions.  

Analogously, If [tex] R(x,y)=R(60,100) [\tex] then [tex] p=178, q=129 [\tex], and [tex] R(60,100)=178+129=307 [\tex]. Country Workshops earns 307 dollars per month under those new conditions.

You might be interested in
Round 141.999 to the nearest tenth
Minchanka [31]
Hundredth: 142
Hundred: 100
Ten: 140
Tenth: 142<span />
7 0
3 years ago
What is the interquartile range of a data set? <br> what does the IRQ tell you about a data set?
Naddik [55]

Answer:

I would help you... But I think that you are supposed to have a picture and there is no picture.

4 0
3 years ago
There are many toys in a kindergarten. The ratio of the number of dolls to the number of balls to the number of cars is 7:8:5. I
Nina [5.8K]

Answer:

There are 28 dolls, 32 balls,  20 cars   for 80 total toys

Step-by-step explanation:

dolls : balls: cars: total

7           8          5    (7+8+5)

7           8           5        20

We have a total of  80  

80/20 = 4

We need to multiply each number by 4

dolls : balls: cars: total

7*4     8*4     5*4      20*4

28       32      20       80


There are 28 dolls, 32 balls,  20 cars   for 80 total toys

4 0
3 years ago
If m FDG = 50°, what is m FEG?<br><br> 75°<br> 50°<br> 100°<br> 25°<br><br> Thank you!
denpristay [2]
The measure of the angle FEG is probably the same as the measure of the angle FDG. There is nothing saying that EF is parallel to DG, but if so, the measure of the angle FEG is also 50º.
When the diagonals of a trapezium with two parallel bases inside of a circle are drawn, they make the same angle measure with those bases.
7 0
3 years ago
Find the value of the discriminant. Then describe the number and type of roots
Paha777 [63]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Equation : -1x² - 14x + 2 = 0General Formula : b2-4ac=0a=-1, b= -14, c= 2Put the Value in General FormD = (-14)2 - 4 x -1 x 2D = 196--8D = 204

and the polynomial has 2 real roots

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The price of a bike at Store A is 5/6 the price x (in dollars) at Store B. The price at Store A is $150.60. Write and solve an e
    13·2 answers
  • Describe the relationship between the terms in the sequence 4,12,36,106...Then write the next three terms in the sequence.
    13·1 answer
  • In the year 1985, a house was valued at $120,000. By the year 2005, the value had appreciated exponentially to $145,000. What wa
    10·1 answer
  • Write 8 as a product of primes.<br> Use index notation
    5·1 answer
  • Is y=2x^3 an even or odd function or neither
    11·1 answer
  • HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH QUESTION!!
    15·2 answers
  • A 2-gallon jug of juice costs $10.88. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • A line passes through the point (-4,9) and has a slope of -5/2 what is the answer.
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to 35m2-63
    5·1 answer
  • QUESTION IS DOW BELOW 5 POINTS EACH PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!