Alex buys 5.5 yards of blue fabric and 4.5 yards of red fabric. If the blue and red fabric cost the same amount per yard, and al
ex pays $74 for all of the fabric, what is the cost per yard?
2 answers:
$7.40, if you add 5.5 and 4.5 it will equal 10. Then you divide 74 by 10.
Answer:
7.50
Step-by-step explanation:
I had this b4
You might be interested in
A, the first choice. c doesn't say tht its in a logical flow
we need help? can somebody answer this question
Answer:
D. 4(a^2)(a^3)/16(b)(b^2)
Step-by-step explanation:
Answer:
198
Step-by-step explanation:
Because 6 to the power of three is 6 x 6 x 6 = 216 - 18 = 198
I think you add the numbers together, and then divide by three