1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
2 years ago
6

Alex buys 5.5 yards of blue fabric and 4.5 yards of red fabric. If the blue and red fabric cost the same amount per yard, and al

ex pays $74 for all of the fabric, what is the cost per yard?
Mathematics
2 answers:
Law Incorporation [45]2 years ago
6 0

$7.40, if you add 5.5 and 4.5 it will equal 10. Then you divide 74 by 10.

leva [86]2 years ago
6 0

Answer:

7.50

Step-by-step explanation:

I had this b4

You might be interested in
Please help me with this homework
Vadim26 [7]

Answer:

s=Q/Rt - 1/t

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Find the measure of angle A.<br> 95°<br> 14x + 1<br> A<br> 14x
Olenka [21]

Answer:

wow to hard for me to solve

6 0
3 years ago
A quarter throws a football from a height of 6.5 feet with an initial velocity of 64 feet per second
ohaa [14]

Answer:

0.10s

Step-by-step explanation:

Given data

DIstance= 6.5ft

velocity = 64 feet per second

with the parameters given above, we can find the time taken as

velocity = distance/time

time= distance/velocity

time= 6.5/64

time= 0.10 seconds

Hence the time the ball took is 0.10s

8 0
3 years ago
Jenna saves $3 for every $13 dollars she earns. Vanessa saves $6 for every $16 she earns. Is Jenna's ratio of money saved to mon
jeka94

We have been given that Jenna saves $3 for every $13 dollars she earns. Vanessa saves $6 for every $16 she earns.

We can compare the ratios of saved money to earned money by Jenna and Vanessa as:

\frac{3}{13} =\frac{6}{16}    

Let us simplify our equation.

0.2307692307692308=0.375    

We can see that 0.231\neq 0.375 , therefore, Jenna's ratio of money saved to money earned is not equivalent to Vanessa's ratio of money saved to money earned.


5 0
3 years ago
Was Burns $400 for 40 hours of work is a ratio table to determine how much you earn for six hours of work
Alina [70]
You would earn 60 for 6 hours of work.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What type of fractions are the following ​
    5·1 answer
  • In Citi A the temperature rises 9° from 8 AM to 9 AM then the temperature drops 8° from 9 AM to 10 AM and Citi b the temperature
    12·1 answer
  • Round up to the greater hundred thousand of 949,500
    10·1 answer
  • The ABC Bagel Shop sells bagels for $0.85 each thus far today they have sold 47 bagels write an equation that represents the amo
    6·1 answer
  • Solve using zero product property: 2x^2-5x-6=0
    9·1 answer
  • Estimate the quotient of 239.63 ÷ 7.51.
    15·1 answer
  • Boar’s Head turkey costs $5.15 per pound. Mary needs to purchase 2.6 pounds for her family picnic. What is her total cost at the
    10·1 answer
  • Which of these is NOT a Pythagorean triple?
    8·1 answer
  • What is the sum of 5a2 - 4a + 3 and -7a2 +4a -6
    8·2 answers
  • Timberly spent 3 4/5 hours in Misty spent 2 1/10 hours at gymnastics practice over the weekend. How many more hours did Timberly
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!