Step-by-step explanation:
Let me know if I typed something wrong
Which of the following lists of ordered pairs is a function? A.(2, 4), (3, 9), (4, 16), (5, 25) B.(0, 2), (4, 2), (0, –4), (4, –
marta [7]
A, is the answer because each input has one and only one output
Simple interest=prt
=688.88 (.0925)(1)
=63.72
Balance=investment + interest earned
=688.88+63.72=$752.60
If its volume (Not so sure about surface area?) than its 432 inches^3
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)