Answer:
The question is uncomplete.
Step-by-step explanation:
Sorry but after you said
"which of the following must be true about the shape of the backyard." you didn't list possibilities after that. sorry
Answer:
A has 263 calories
B has 257 calories
Step-by-step explanation:
system of equations:
a + 2b = 777
2a + b = 783
I multiplied the first equation by -2 to eliminate the 'a' terms
-2a - 4b = -1554
+ <u> 2a + b = 783</u>
-3b = -771
b = 257
solve for 'a'
a + 2(257) = 777
a + 514 = 777
a = 263
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.
Answer:
Step-by-step explanation:
change in x (horizontal) = 4 - 1 = 3
Change in y (vertical) = 9 - 3 = 6
Slope = change in x / change in y
slope = 3 / 6 = 1/2