1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lilit [14]
3 years ago
14

A dog eats 7 cans of food in 3 days. At this rate, how many cans of food does the dog eat in 3 + d days?

Mathematics
2 answers:
shutvik [7]3 years ago
8 0
It must be 15 as in 3 days he eats 7 so in 3 days + he eats 15
Dafna1 [17]3 years ago
6 0
The dog eats 7 cans plus d cans?
this any help?!!?
You might be interested in
A conical tent made of canvas has a base that is 34 feet across and a slant height of 12 feet to the nearest whole unit what is
RideAnS [48]
Check the picture below.

\bf \textit{total surface area of a cone}\\\\
SA=\pi r\sqrt{r^2+h^2}+\pi r^2~~
\begin{cases}
r=radius\\
h=height\\
-------\\
r=17\\
\sqrt{r^2+h^2}=12
\end{cases}
\\\\\\
SA=\pi (17)(12)+\pi (17)^2\implies SA=204\pi +289\pi \implies SA=493\pi

8 0
3 years ago
Y=-4x-7, x+y=2 please help rn
Mashcka [7]
Use substitution
x -4x - 7 = 2
-3x = 9, x = -3
Y = -4(-3) - 7
Y = 12 - 7, y = 5
Solution: x = -3, y = 5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
7b ÷ 12 = 4.2                  What is b?
saw5 [17]
\frac{7b }{12} = 4.2 \ \ /*12 \\ \\7b=4.2*12\\ \\7b= 50.4 \ \ \/:7\\ \\\frac{7}{7} \ b= \frac{50.4 }{7}\\ \\b= 7.2


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
5•m=35 what’s the value of m
nikitadnepr [17]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5x5=35

3 0
3 years ago
X + y = 12
pantera1 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

-22

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the surface area of the cube
    7·2 answers
  • HELP<br> What is the unit rate?<br><br> y=5x
    9·2 answers
  • What is the value of X?
    9·1 answer
  • Solve for X.<br><br>14/20= 56/x<br>Please some helpp
    8·2 answers
  • Pete is choosing his clothes for the day. His bottoms will be either cargo shorts(C) or jeans (J). His top will be T shirt (T),
    11·1 answer
  • Which of the following equations is an example of the Associative Property of Addition?
    10·2 answers
  • 10) IF 4 cans of tomato soup cost $3.50, what is the unit price for 1 can of tomato soup? Round
    6·1 answer
  • Write an equation for the line (in slope-intercept form) that passes through the given point with the slope m. (0, -7); m = -7
    7·1 answer
  • Help anyone can help me do this question,I will mark brainlest.​
    11·2 answers
  • Write the statement as an equation." Three is subtracted from the reciprocal of a number. Let x be equal to the number .
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!