1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
3 years ago
12

If I bought 2 1/4 pounds of hamburger, and the hamburger costed 4.48 dollars per pound, how much would it all cost? (I need answ

ers quick, I'm in a test!)
Mathematics
1 answer:
sammy [17]3 years ago
5 0

Answer: $10.08

2 pounds of hamburger would equal $8.96.

1/4 of 4.48 is $1.12.

Add $8.96 and $1.12 is $10.08

You might be interested in
What is $76,186 as a percent
Anni [7]

Currency, such as a dollar can not be a percent. Do you mean 76.186?

5 0
1 year ago
Use this tax table to find how much tax you need to pay on a taxable income of $25,000.
zheka24 [161]
<span>they would have to pay $899.88 on a taxable income of $25,000.</span>

4 0
2 years ago
Suppose a car travels 342 miles in 6 hours. What is the unit rate of miles per hour?
Virty [35]

Answer:

57 mph

Step-by-step explanation:

just devide 342 by 6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of the variable (n)
alisha [4.7K]

Answer:

D. 65

Step-by-step explanation:

180-50=130

130 divided by 2 =65

hope this helps:)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A light-year is 5.9 x 10^12 miles. A mile is approximately 6.34 x 10^4 inches. About how many inches are in a light-year? Write
NeTakaya
The answer would be 3.7406 × 10^17. Because when multiplying the constant you would get 37.406 and then you add the exponent and add one more since only one decimal can be over the decimal.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone write the point slope equation
    8·1 answer
  • I need help with math could anyone help
    14·1 answer
  • The set of numbers that includes all positive numbers, zero,<br> and all negative numbers are called
    15·2 answers
  • How is comparing 645 and 738 is different from 645 and 649
    12·1 answer
  • Carlos is using a number line to add another integer to –4. He begins by showing –4 on the number line, as shown below. Carlos a
    11·1 answer
  • What number is between 75 divded by 4?
    11·1 answer
  • how to find the area of two-dimensional and three-dimensional shapes? Please put small words so I will understand it ty :]
    9·1 answer
  • 1, I cannot fail this if I do I have a F in math!! Please make sure u know it’s correct I can’t do it alone.
    10·1 answer
  • You would like to buy new carpet for a room. The room us rectangular. The dimensions are 12 1/3 feet by 10 3/4 feet. How many sq
    7·1 answer
  • 2 1/6 feet equal how many inches in fraction form
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!