1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
10

I needs help pleaeee

Mathematics
2 answers:
Verdich [7]3 years ago
7 0
X=24

First you find the third side of the smaller triangle by using the Pythagorean theorem. You find that is it 100. Then you subtract that from 26 squared. After you get that, you square root the answer to get 24
ryzh [129]3 years ago
5 0

The answer is X=24 trust me

You might be interested in
What's the answer?????????????
Taya2010 [7]

Answer:

BD = 12 :)

Step-by-step explanation:

Alright, we'll need the Pythagorean theorem for this!

So, the length of AC is 10. That means the lengths of AD and DC are both half of that, which is 5 :)

DC = 5

We already know that BC = 13, so we can plug in these values into the pythagorean theorem for the right triangle BDC:

BD^2 + DC^2 = BC^2

BD^2 + 5^2 = 13^2

BD^2 + 25 = 169

BD^2 = 169 - 25 = 144

BD = √144 = 12 :)

3 0
3 years ago
What's 2|-9| - |-2|?
UNO [17]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

First, simplify by finding the absolute values:

2|-9| - |-2|

2(9) - (2)

Then, simplify this by multiplying 2 and 9:

18 - 2

= 16

So, the answer is 16

3 0
3 years ago
9 Josie parents opened a college
mixer [17]

Answer:

$1,281.00

Step-by-step explanation:

We start by calculating the value $50 added each month after the first month

= $50 × 11

= $550

Calculation:

First, converting R percent to r a decimal

r = R/100 = 5.5%/100 = 0.055 per year.

P = Principal = 500 + 550

= $1050

Calculation:

First, converting R percent to r a decimal

r = R/100 = 5.5%/100 = 0.055 per year.

Solving our equation:

A = 1050(1 + (0.055 × 4)) = 1281

A = $1,281.00

Therefore, there would be $1,281.00 after 4 years.

6 0
3 years ago
Because of three scarf is 26. 25. What is the unit price?
Dimas [21]
Each scarf costs $8.75.
5 0
3 years ago
0.63 + _____ = $1.00*
Sliva [168]
The answer would be 0.37.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Type the correct answer in each box.
    11·1 answer
  • A newspaper reports the following changes in the temperature of a city over 4 days:
    6·1 answer
  • What is the unit rate for 180 miles in 3 hours
    8·1 answer
  • A botanist uses the representations below to show the heights in inches, h, of different plants over a period of time, t. Plant
    12·2 answers
  • If sine theta equals one half and pi over two is less than theta is less than pi, what are the values of cos Θ and tan Θ?
    10·1 answer
  • If an angle of 110º bisected, find the measure of each angle formed?
    11·2 answers
  • Can I get help with this question? Thanks
    14·1 answer
  • Need this ASAP please
    9·1 answer
  • What is the horizontal shift for the absolute value function below? Explain how you know using complete sentences.
    10·1 answer
  • DeMarco works in a clothing store. He earns a base salary plus 18% commission on his sales.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!