1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRISSAK [1]
3 years ago
11

You accept a job with a salary of $35,800. After 6 months, you receive a 4% raise. What is your new salary?

Mathematics
1 answer:
sergij07 [2.7K]3 years ago
8 0

Answer:

44,750

Step-by-step explanation:

4% 35,800=4/100=1/4 then a 1/4 of 35,800=8,950 then add35,800 and 8,950 =44,750 answer

You might be interested in
Solve: <br><br> 4(n-7) -2 (n+3)-15n
wolverine [178]

Answer:

solved

Step-by-step explanation:

4n-28 -2n -6 -15n

-13n-34

-(13n+34)

8 0
3 years ago
What is the answer guys?
Nana76 [90]
B=2
idk what else to say but I have to add words so hi
\



3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A seagull flying in the air over water drops a crab from a height of 45 feet.The distance the crab is from the water as it falls
jonny [76]
For the seagull to catch the crab, h(t)=g(t) so:

-16t^2+45=-13t+23  add 16t^2 to both sides

45=16t^2-13t+23  subtract 45 from both sides

16t^2-13t-22=0  using the quadratic equation:

t=(13±√1577)/32, since t>0

t=(13+√1577)/32 seconds

t≈1.65 seconds (to nearest hundredth of a second)

And the height that this occurs using either original equation is:

h((13+√1577)/32)≈1.59 ft (to nearest hundredth of a foot)
7 0
3 years ago
Please help me, im not gonna beg, I just really need help? k?
kupik [55]

For the unit rate, you are looking for how much one unit of something costs. Looking at the table, you'll see that 3 bottles of fragrance A costs $78. What you want to figure out is how much one bottle costs.

You can do this by taking the price and dividing it by how many there are.

78 ÷ 3 = $26

156 ÷ 6 = $26

234 ÷ 9 = $26

You can see that each bottle of fragrance A costs $26.

Now looking at the graph, you'll see that the line only lines up perfectly at 2 points: (1, 24) and (2, 48). This tells us that for each bottle of fragrance B, it costs $24.

Comparing the two, fragrance A will have the greatest unit rate.

3 0
2 years ago
The populations of Cities A and B are 1.6 x 10^5 and 1,070,000​, respectively. The population of City C is twice the population
Semenov [28]

Answer:

13.375 times

Step-by-step explanation:

1,070,000 times 2=2,140,000. 2,140,000 divided by 160,000=13.375.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Ali paid $85 for an antique clock several years ago. She recently found that it had increased in value 165%. What is the present
    12·1 answer
  • How do you do these math problem for exploring of algebra?
    6·1 answer
  • Which algebraic expression is equivalent to the expression below?
    13·1 answer
  • Help please, sorry y'all for the spam. thank you in advance! <br>​
    13·1 answer
  • HELP!! 15 POINTS
    15·1 answer
  • Solving equation P=k+m+n solve for m
    6·1 answer
  • Can someone answer this
    9·2 answers
  • (08.01 LC)<br> Describe the process for calculating the volume of a pyramid. Use complete sentences.
    15·1 answer
  • A 5-pound bag of dog food costs $11.25. What is the unit price of the dog food in dollars per pound?
    14·2 answers
  • The population of Country A is about 1,070,000 and the population of
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!