The correct answer is D. $246.6
(It is actually $246.597 but that is rounded to 246.6)
$189.69 x .3 = 56.907
$189.69 + $56.907 = $246.597
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
A diagram must be provided along with the question above. Based on my research, here is what I got.
<span>100 pi is the area of the entire circle
That makes :
</span><span>∠ A = 45°/360 = 1/8
</span> 100pi/8 = 25 pi / 2
The answer is option D)25π over 2. I hope this answer helps.
Answer:
25%
Step-by-step explanation:
{(whole- part)/whole}*100%
(64 -48)/64 *100%= 25%