1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VashaNatasha [74]
3 years ago
6

Ariana withdrew $400,000 out of her personal savings account and used it to start her new Internet cafe. The savings account pay

s 3% interest per year. During the first year of her business, Adriana sold 2,000 cups of coffee for $2.50 per cup and 4,000 hours of Internet time, also at $2.50 per hour. During the first year, the business made monetary outlays of $9,000. You may assume that there is no opportunity cost to Ariana's time. Ariana's accounting profit for the year was
Business
1 answer:
Vikki [24]3 years ago
7 0

Answer:

The Ariana's accounting profit for the year was $6,000

Explanation:  

Accounting Profit : The accounting profit is that profit which records the difference of total revenues and total direct cost.

Where,

Total revenues includes sales revenues

And total cost includes monetary cost, etc.

So,

Accounting profit = Total revenues - Total cost

where

Total revenues = 2,000 × $2.5 + 4,000 ×$2.5 = $15,000

Monetary cost = $9,000

So,

Accounting profit = $15000 - $9000 = $6,000

Hence, the Ariana's accounting profit for the year was $6,000

You might be interested in
Project managers are ultimately responsible for quality management on their projects.
vovikov84 [41]
A. true

unless you have quality control, present in bigger corperations
5 0
3 years ago
Nori is writing an essay to analyze an advertisement for a piece of athletic equipment. What elements should he include in order
Anettt [7]

Answer:

2. the advertising techniques used to persuade the viewer. In order to do this, Nori need to determine whether the advertisers using a visual or principle attraction method for this product

4. what tools the advertiser uses to sell the product. This could range from newspaper, billboard, television, or phamplets

5. the purpose of the advertiser's message. Nori need to do this in order to find out the customer segmentation of the product

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Old School Publishing Inc. began printing operations on January 1. Jobs 301 and 302 were completed during the month, and all cos
Juli2301 [7.4K]

Answer:

WIP inventory       68,000 debit

Factory Overhead   8000 debit

     Raw Materials Inventory   76,000 credit

WIP inventory         55.000 debit

Factory Overhead  12,400 debit

  Factory Payroll payable       77,400 credit

WIP inventory       31,250 debit

   Factory overhead      31,250 credit

Finished Goods Inventory 73,750 debit

           WIP inventory              73,750 credit

Explanation:

<em><u>Direct Materials used:</u></em>

10,000 + 20,000 + 24,000 + 14,000 = 68,000

<em><u>Direct Labor used:</u></em>

8,000 + 17,000 + 18,000 + 12,000 = 55,000

<u>Overhead Applied:</u>

6,000 + 12,750 + 13,500 + 9,000 = 31,250

Overhead rate:

6,000 /  8,000 =  0.75

12,750 / 17,000 =  0.75

Finished goods:

24,000 + 49,750 = 73,750

7 0
3 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
What would you say is the key difference between a nft and an art print?.
djverab [1.8K]

NFT art differs from traditional art in that it is entirely digital and can only exist in digital wallets on a specific blockchain. An art print, on the other hand, is an image on paper that does not exist on the digital wallets.

<h3>What is NFT?</h3>

A non-fungible token (NFT) is a non-transferable data unit that may be sold and traded on a blockchain, which is a sort of digital ledger.

Cryptocurrencies and physical money are both "fungible," meaning they may be traded or exchanged for one another.

In fact, anyone can make an NFT and sell it on a marketplace for NFTs.

Thus, NFT is the digital wallets and art print is the non digital wallet

For further details about NFT, click here:

brainly.com/question/24977458

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Swisher, Incorporated reports the following annual cost data for its single product: Normal production level 30,000 units Direct
    15·1 answer
  • John is an employee at a car manufacturer. today he has come into work to find that production has stopped because the governmen
    15·1 answer
  • The fixed exchange rate system was used until 1971.<br><br> Question 3 options:<br> True<br> False
    6·2 answers
  • Rewrite the following equation in standard form y=8x+2
    7·1 answer
  • Use the following information, taken from each of the company's 2016 financial statements to complete the requirements. Cash fro
    12·1 answer
  • The Grondas, who owned a party store along with land, fixtures, equipment, and a liquor license, entered into a contract to sell
    5·1 answer
  • For the statements below select the appropriate terms from the given choices. 1. A revenue not yet recognized; collected in adva
    11·1 answer
  • Click on the item below that contains a comma splice.
    9·1 answer
  • If Sweet Catering had recorded transactions using the Accrual method, how much net income (loss) would they have recorded for th
    7·1 answer
  • The economic problem means that, both individually and socially, we must make choices and that all choices have costs. Economist
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!