1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
3 years ago
15

Ava paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. what is the cost of one pound of walnutKieth has a box of 416 crayons the he wants to

share with 13 of his friends. If each friends get the same number of crayons, how many crayons will each friend get?
Mathematics
1 answer:
Nadusha1986 [10]3 years ago
4 0

Okay so for the first one all you have to do is divide 4.90 by 2.5 and get 1.96.                So your answer for the first on is $1.96.

For the second one you just have to divide 416 by 13 and you get 32.                            So each friend gets 32 crayons.

Hope this helped you (;

You might be interested in
It costs $15 per hour to rent a bike. The additional fee for a helmet is $3 for the entire ride.
STatiana [176]

Answer:

okay and how many hours?

3 0
3 years ago
Which pairs of rectangles are similar polygons?<br> Select each correct answer.
iragen [17]

Answer:

The bottom two

Step-by-step explanation:

[] Similar beings their sides have equivalent ratios to each other

[] See attached

Have a nice day!

     I hope this is what you are looking for, but if not - comment! I will edit and update my answer accordingly. (ノ^∇^)

- Heather

8 0
2 years ago
Please help, will give brainliest!
12345 [234]

Answer:

Step-by-step explanation:

In parallelogram, diagonals bisect each other

DP = IP

7x - 8 = 3x

7x       = 3x + 8

7x - 3x = 8

      4x = 8

       x = 8/4

     x = 2

NP = YP

3y = 7x - 2

3y = 7*2 - 2

3y = 14 - 2

3y = 12

y = 12/3

y = 4

6 0
3 years ago
* 14 * x=2 * 28 . What x equal ?
AlladinOne [14]

Answer:

answer is 4

Step-by-step explanation:

look at picture

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the yintercept of f(x) =(1/2)^x<br> ?
Anestetic [448]

\text{Find the y-intercept:}\\\\\text{To fidn the y-intercept, we would have to plug in 0 to x. Since the y-intercept}\\\text{exists whenever x is equal to 0}\\\\\text{Solve:}\\\\f(x)=(\frac{1}{2})^0\\\\\text{We know that whenever the exponent is 0, it equals to 1}\\\\f(x)=1\\\\\text{Therefore, this makes the y-intercept 1.}\\\\\text{Answer is stated as a point on the graph}\\\\\boxed{(0,1)}

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Casey likes to run she runs an extra 1/4 mile each day on the last day she ran 1 1/4 if she ran 1/2 her first day for how many d
    6·1 answer
  • Luke has 27 lots for sale. Each lot is 0.57 acres . How much land does Luke have for sale?
    11·1 answer
  • Find The T value for point that splits segment EF in half if point E is located at (5,-2) and point F is located at (-1,3).
    9·1 answer
  • Gary is studying the prevalence of regional dialects. He surveyed 351 people in a region and asked what words they used for cert
    5·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (4,7) and (5,8) ​
    13·1 answer
  • Please select the best answer from the choices provided.
    9·1 answer
  • You have a part-time job at a deli and work 12 1/2 hours in one week you earn $6.50 per hour how much money do you earn each wee
    14·1 answer
  • . There is 40% decresed in price on a sale. It is futher decresed by 5% find the total decreased percentage​
    15·1 answer
  • Which of the following is the best first step in solving the quation below?
    11·1 answer
  • Write an algebraic expression for each statement:
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!