Answer:
Answer: 11
Step-by-step explanation:
1. 100-15=85
2. 85/8=10.625
3. 10.625 rounds up to 11
The graph of the relation between x and y is as shown in attached figure
By applying the vertical line test we find that the relation is not a function because there are two points which are (1,-1) , (1,3) have the same value of x with different values of y which contradicts with with the rule of function.
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
The decimal is 0.6 to find the decimal form you take 9÷15 = 0.6
Not the correct website go to a. dating website you idi0t