Answer: c= 49/4
Step-by-step explanation:
Answer: She will loose 75 min. (1 hour and 15 minutes)
Step-by-step explanation:
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
Step-by-step explanation:
Surface area = lateral area + 2(area of base)
Lateral area = perimeter of base * height.
Because it is a isosceles right triangle, both sides are equal.
= 72
2
= 72. Divide both sides by 2
= 36. Square both sides.
x = 6.
So the perimeter of the base = 6 + 6 +
= 20.485281374239
Lateral area = 20.485281374239 * 7 = 143.397 
Area of base is (1/2)base * height.
(1/2)(6)(6) = 18
Using the surface area formula
surface area = 143.397 + 2(18) = 179.4 