1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serga [27]
3 years ago
14

You have been asked to analyze the popcorn recipes of three different local theatres in order to figure out which theatre has th

e best popcorn. In this case, the "best" popcorn is the most buttery! In your quest to find the best, you meet with each theatre manager individually and ask for the ratio of oil to popcorn kernels that they use in their recipes. Here are their responses.
The manager of Theatre A says that they usually go through about 15 cups of popcorn kernels and about 5 cups of oil each weeknight.
The manager of Theatre B says that they order 18 cups of oil and 72 cups of popcorn kernels each week.
The manager of Theatre C says that their concessions use 6 cups of oil and 32 cups of popcorn kernels on a busy Saturday.

Find the ratio value of oil to popcorn kernels for each theatre. Then, complete the multiplication statements. Type your answers as numbers. Use / for the fraction bar, if necessary. Theatre A's recipe calls for a0 cup oil for every cup of popcorn kernels.
Mathematics
2 answers:
vovikov84 [41]3 years ago
7 0
Given that t<span>he manager of Theatre A says that they usually go through about 15 cups of popcorn kernels and about 5 cups of oil each weeknight.

Then, the ratio </span><span>value of oil to popcorn kernels for theatre A is 5 / 15 = 1 / 5.

Given that t</span><span>he manager of Theatre B says that they order 18 cups of oil and 72 cups of popcorn kernels each week.

Then, the </span>ratio value of oil to popcorn kernels for theatre B is 18 / 72 = 1 / 4.

Given that t<span>he manager of Theatre C says that their concessions use 6 cups of oil and 32 cups of popcorn kernels on a busy Saturday.

Then, the </span>ratio value of oil to popcorn kernels for theatre C is 6 / 32 = 3 / 16.
Nastasia [14]3 years ago
6 0

Answer:

Given that the manager of Theatre A says that they usually go through about 15 cups of popcorn kernels and about 5 cups of oil each weeknight.

Then, the ratio value of oil to popcorn kernels for theatre A is 5 / 15 = 1 / 5.

Given that the manager of Theatre B says that they order 18 cups of oil and 72 cups of popcorn kernels each week.

Then, the ratio value of oil to popcorn kernels for theatre B is 18 / 72 = 1 / 4.

Given that the manager of Theatre C says that their concessions use 6 cups of oil and 32 cups of popcorn kernels on a busy Saturday.

Then, the ratio value of oil to popcorn kernels for theatre C is 6 / 32 = 3 / 16.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is 38/4 as a mixed number
aliya0001 [1]
The answer is 9 1/2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I have two fair dice both numbered 1 to 6. I throw both dice and add both numbers together. What is the probability that the num
Alex17521 [72]

Answer:7/36

Step-by-step explanation:

Firstly, I would draw a table to visually see what the outcomes are. There are many methods but this is what i find to be the easiest so here it goes!!!

I hope the pic helps! If you have any questions feel free to ask!

7 0
3 years ago
If one meter is approximately 3.28ft how many meters are in 20 ft
shusha [124]

Answer:

I think the answer is 6.096 Meters.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
10 of the students in Miss Ransom‘s class play an instrument. These 10 students make up 40% of the class how ,many students are
Mashutka [201]

Answer:

250 students

Step-by-step explanation:

Given data

Let the total number of students be x

Number of students that plays instrument = 10

Hence

40% of x = 10

40/100*x= 100

0.4x=100

x=100/0.4

x= 250

Hence there are 250 students in total

3 0
2 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression is a difference?
    13·2 answers
  • the measures of two consecutive angles in a parallelogram are in the ratio 4:8. what are the measures of the four angles of the
    12·1 answer
  • The police department uses a formula to determine the speed at which a car was going when the driver applied the breaks, by meas
    13·1 answer
  • Use a transformation to solve the equation. b + 0.6 = –1
    5·1 answer
  • Mary ate one slice of pizza, Paul ate 2 slices, and Jane ate half of the pizza. If Mary ate 1/8 of pizza and all the slices are
    13·1 answer
  • Generate a frequency table for the following data: 3, 12, 25, 2, 3, 6, 17, 17, 15, 13, 20, 12, 21, 18, 19.
    11·1 answer
  • Find the amount of degrees in x, if the three angles of a triangle are 2x, 2x, and 32 degrees.
    6·1 answer
  • Please someone tell me the answer of these questions
    6·1 answer
  • Adelita, Elena, Betina, and Bianca each work as a doctor, lawyer, teacher, or banker. From these clues, decide who is the doctor
    15·1 answer
  • An executive invests $27,000, some at 5% and the rest at 4% annual interest. If he receives an annual return of $1,220, how much
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!