1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ann [662]
2 years ago
13

Which is greater than 4.026? A. 4.020 B. 4.030 C. 4.021 D. 4.006

Mathematics
2 answers:
Sergeu [11.5K]2 years ago
6 0

Answer:

B. 4.030

Step-by-step explanation:

We need to compare 4.026 with the numbers int he four choices.

All number have the same whole number part, 4.

To compare them, all you need to do is compare the decimal part.

All numbers have 3 places after the decimal point, so the decimal parts are all in thousandths.

A. 4 and 20 thousandths

B. 4 and 30 thousandths

C. 4 and 21 thousandths

D. 4 and 6 thousandths.

The number you are given is 4 and 26 thousandths.

Of all the thousandths in the choices, only 30 thousandths is greater than 26 thousandths, so 4.030 is the only number greater than 4.026.

mote1985 [20]2 years ago
4 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the slope of a line that is perpendicular to the graphed line?
Lemur [1.5K]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

To find the slope of the graphed line, you take two points. I have chosen (0, 4) and (8, 0)

The formula of a slope is (y value of second point -y value of first point) divided by (x value of second point -x value of first point):

\frac{0-4}{8-0} =-\frac{1}{2}

------------------------------------------------------------------------

The slope for a perpendicular line is 2.

6 0
3 years ago
Please help me guys
Marianna [84]
If you multiply $60 by 0.15 you'll get 9 which is the taxes of the meal. Since he leaves the same percentage of tip, now we add 9+9 and get $18..
60+18=78
6 0
3 years ago
Edmond buys 4/5 of a kilogram of butterscotch chips and 5 kilograms of milk chocolate chips.
Vika [28.1K]
He spent $5.80.

1 x 4/5 = 0.8
1 x 5 = 5
8 0
2 years ago
Hot dogs are soo in packages of 8 and hot dog buns are sold in packages of 12. What is the smallest number of each that could be
ale4655 [162]
D 24

12 times 2 equals 24
8 times 3 equals 24
4 0
3 years ago
3x+2(5x-3)=7<br> with steps
EleoNora [17]

Answer: x=1

Step-by-step explanation: Rearrange the equation by subtracting what is to the right of the equal sign from both sides of the equation :

3*x+2*(5*x-3)-(7)=0

3x + 2 • (5x - 3)) - 7 = 0

Pull out like factors :

13x - 13 = 13 • (x - 1)

13 = 0

A a non-zero constant never equals zero.

Solve : x-1 = 0

Add 1 to both sides of the equation :

x = 1

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Complete the statement.
    15·1 answer
  • A highschool football team had a win to loss ratio of 4:1. If they played 15 games in that season, how many games did they win?
    14·1 answer
  • Can someone help me I’m being timed and this needs to be done quick
    5·1 answer
  • you recently purchased an item the cost $84.99 before tax. the tax on the item was $7.22. what was the tax rate?
    7·1 answer
  • Solve for d/3-10=-2<br><br> solve this now plz
    6·1 answer
  • Best answer gets brainliest
    5·1 answer
  • CAN SOME ONE PLEASEEEEEEE HELP ME!!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • A car salesperson’s monthly salary is calculated by a base salary of $1600 per month plus $500 for each car sold. Graph the line
    15·1 answer
  • Someone please answer this, ill give you brainliest and your getting 100 points.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!