1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
3 years ago
11

Manufacturing overhead is applied to the product based on machine hours used in each department under the rate of $20 per machin

e hour. The total machine hours are $60,000 of which $25,000 are related to the Mixing Department and the remaining are related to the Baking Department.
Business
1 answer:
a_sh-v [17]3 years ago
4 0

Answer:

The manufacturing overhead used to the mixing department is = $ 700,000

Explanation:

Solution

For the information in the question stated  the manufacturing overhead is used to each department based on the machine hours under a rate per machine hour.

So, the manufacturing overhead put into a department shall be equal to  as

= The Machine hours used by the department * Manufacturing overhead rate per machine hour

Now,

The Calculation of manufacturing overhead applied to the baking department is given as:

From the information  in the question stated we have ,

The hours  used by the machine for the baking department = 25,000 machine hours ,

The  Manufacturing rate overhead  per machine hour = $ 20

Hence,

The manufacturing overhead applied to the baking department is defined as

= The Machine hours used by the baking department * Manufacturing overhead rate per machine hour

Which is,

= 25,000 * $ 20  = $ 500,000

Thus,

The manufacturing overhead applied to the baking department is defined as = $ 500,000

The Calculation of manufacturing overhead applied to the Mixing department is based on  the information stated in the question thus we have:

The Machine hours used by the Mixing department = ( 60,000 - 25,000 ) = 35,000 machine hours ,

The Manufacturing rate of overhead  per machine hour = $ 20

Now,

The manufacturing overhead applied to the Mixing department is

= The Machine hours used by the Mixing department * Manufacturing rate overhead  per machine hour

= 35,000 * $ 20

= $ 700,000

Therefore,The manufacturing overhead used to the mixing department is = $ 700,000

You might be interested in
Let L1 and L2 be two lotteries with the same expected return. Suppose L2 has a larger variance and you are risk averse. Would yo
WITCHER [35]

Answer:

option 2)  smaller

As CE is the amount which if the agent gets with certainty, then agent will be indifferent between playing lottery or getting that amount with certainty

So L2 is more risky, & agent is risk averse, so agent will be ready to accept a lower amount with certainty ( as compared to the amount for a safer option : L1)

So CE of L2 will be lower

6 0
3 years ago
Produced by paul, the ____________ album was recorded between 2/77 and 1/78 in both the uk and off the virgin islands during six
belka [17]

Answer:

London town

Explanation:

8 0
4 years ago
Private enterprise is run mainly to?
saw5 [17]
Most private enterprise mainly run to gain profit
8 0
3 years ago
Nita is a devoted Coca-Cola consumer, whereas Becky can drink either Coca-Cola or Pepsi products. Nita’s demand for Coca-Cola wi
mafiozo [28]

Answer:

The answer is:

Inelastic

Elastic

Explanation:

Nita’s demand for Coca-Cola will be relatively more inelastic i.e his demand will not be sensitive to price. Increasing the price of Coca-cola will not make Nita to change its taste because he is a devoted Coca-Cola consumer.

Becky’s demand will be relatively more elastic because he has an option to choose between Pepsi and Coca-cola.

Any increase in price of Coca-cola will make Becky to shift to Pepsi.

5 0
3 years ago
Pasternik Company produces and sells two products, Alpha and Zeta. The following information is available relating to its setup
ryzh [129]

Answer:

E) None of these answer choices is correct.

Explanation:

<u>Overhead bases on labor hours:</u>

250 units / 25 per batch:  10 batch

total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000

20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour

1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit

4 labor hours x $ 20 = $ 80

<u>Overhead based on activity:</u>

Setup cost: 2,000

units per batch: 25

$ 2,000 / 25 units = $ 80

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which one of the following statements is correct?
    10·1 answer
  • Overton Company has gathered the following information. Units in beginning work in process 20,300 Units started into production
    11·1 answer
  • Which contingency of power are unions mainly applying by going on strike at a critical time in the company's business cycle
    6·1 answer
  • All of the following statements about stock indexes are true EXCEPT
    13·1 answer
  • Clear Calls Inc., a telephone service provider, has a large user base mainly because phone calls and messages between all Clear
    8·1 answer
  • A stock has a beta of 1.16, the expected return on the market is 12 percent, and the risk-free rate is 3.5 percent. What must th
    9·1 answer
  • Fun fact: The average person walks past a murderer 36 times in their life It's a fun fact because they didn't kill you.
    8·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST HELP ASAP
    9·2 answers
  • Which of the following types of product sales are most
    12·2 answers
  • 1. A manufacturer of industrial motors has identified ten new prospective customers for its products and estimated each customer
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!