1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
11

If r = 8 units and h = 10 units, what is the volume of the cylinder shown above? use 3.14 for pi,

Mathematics
1 answer:
Basile [38]3 years ago
8 0
I hope this helps you



Volume =pi.r^2.h


Volume =3,14.8^2.10

Volume =31,4.64

Volume =200,96
You might be interested in
1/5 of the beads in a jar are purple. Karen plans to use the purple beads to make 6 necklaces. If she used the same number of pu
ira [324]

Answer:

Im late and I could be wrong but is it 3/100?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The length of a rectangle is 5 inches shorter than 3 times the width. Which expression represents the length of the rectangle in
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

The answer is 3w-5

Step-by-step explanation:

First you would have to figure out what 3 times the width is which would be the 3w part then to fine the length you would subtract 5 since it is 5 inches shorter

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lines j, k, m, and n lie in a plane. You know line j is perpendicular to line n, m is perpendicular to line n, and line k is par
Alex_Xolod [135]
B it is no problem I don't think it's that answer but yea
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The volume of construction work was increased by 60% but the productivity of labor increased by only 25%. By what percent must t
ss7ja [257]
<span>The number of workers must be increased by 28%.</span>
5 0
3 years ago
A shopper needs 24 sandwich rolls. The store sells identical rolls in 2 differently sized packages. They sell a six-pack for $5.
Andru [333]

Answer:

you should get 6 four-packs

Step-by-step explanation:

5.28/6= .88 dollars per roll

3.40/4=.85 dollars per roll

buying six four packs is a better price

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Help asap! find volume of sphere
    15·1 answer
  • Answer number 15 plz!. Plz do this ASAP!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • True or False: In a uniform probability distribution, any random variable is just as likely as any other random variable to occu
    10·1 answer
  • A pizza delivery guy takes about four hours to deliver 62 pizzas on his route. He earns $.20 for each pizza he deliveries how mu
    5·2 answers
  • In 2001 the mint indoor pool vault record was 20 and 1/6 the women’s record for the indoor pool vault was 15 and 5/12 FT what is
    12·1 answer
  • What is a prime number
    5·1 answer
  • What is x equal to ? Link down below.
    13·2 answers
  • In a high school basketball game, a player on the home team makes two free throws. One student asks the student next to her what
    15·1 answer
  • I need the answers to a b c and d PLZ DUE AT 11:59PM ITS 9:23PM
    15·1 answer
  • Evaluate the function rule for the given value.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!