1520 ÷ 10 = 152
1520 ÷ 20 = 76
1520 ÷ 40 = 38
Answer:
The cost of 2 quintal of rice is $10,000.
Step-by-step explanation:
To determine the cost of 2 quintals of rice, knowing that 90 kilos of said product is worth $ 4,500, it is first necessary to establish the equivalence between quintals and kilograms. In this regard, a quintal is equivalent to 100 kilograms, so 2 quintals are equivalent to 200 kilos.
Now, to determine the cost per kilogram of rice, the following calculation is required:
4,500 / 90 = X
50 = X
Therefore, 1 kilogram of rice costs $ 50. Thus, since 200 x 50 equals 10,000, 2 quintals of rice will cost $ 10,000.
I'm pretty sure it depends what kind of triangle it is
Hi, theres not enough info provided
The answer is D. <span>$780.25
</span>
In this particular case, you just need to find the difference between what Casey earn hourly with his total earning..
The hourly wage that Casey earned in 26 hours:
$ 4.55 x 26 = 118.3
The total amount that casey earned in 26 hours:
$898.55
So, the amount that Casey earned through tips:
$898.55 - $118.3 = $780.25