1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlekseyPX
3 years ago
11

It’s takes 53 minutes for 6 people to paint 6 walls. How many minutes does it take 20 people to paint 20 walls ?

Mathematics
2 answers:
kramer3 years ago
7 0

Answer:

53

Step-by-step explanation:

It is a trick question. 6 people to paint 6 walls will take 53. 20 people to paint 20 walls will take 53 minutes.

Sholpan [36]3 years ago
7 0

Answer:

Time taken for 20 peoples to paint 20 walls = 53 minutes

Step-by-step explanation:

It’s takes 53 minutes for 6 people to paint 6 walls.

\texttt{Time taken for a guy to paint 6 walls =}53\times 6=318minutes\\\\\texttt{Time taken for a guy to paint 1 wall =}\frac{318}{6}=53minutes

Now we need to find how many minutes does it take 20 people to paint 20 walls.

\texttt{Time taken for a guy to paint 20 walls =}53\times 20=1060minutes\\\\\texttt{Time taken for 20 peoples to paint 20 walls =}\frac{1060}{20}=53minutes

Time taken for 20 peoples to paint 20 walls = 53 minutes

You might be interested in
Please answer<br> fasttt
-BARSIC- [3]

Answer:

7.5 lb/cu ft

Step-by-step explanation:

75 lb / 10 cu ft = 7.5 lb/cu ft

4 0
2 years ago
What does the unit rate represent​
Furkat [3]

Answer:  rate is a ratio that is used to compare different kinds of quantities. A unit rate describes how many units of the first type of quantity corresponds to one unit of the second type of quantity.

7 0
3 years ago
HELP WITH THIS QUESTION PLS
umka21 [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

                  Statements                                   Reasons

1). ∠CXY ≅ ∠BXY                             1). Given

2). ∠CAX ≅ ∠BAX                            2). Given

3). AC ≅ AB                                      3). Given

4). AX ≅ AX                                      4). Reflexive property

5). ΔAXC ≅ ΔAXB                            5). SAS property of congruence

6). CX ≅ BX                                      6). CPCTC

7). XY ≅ XY                                       7). Reflexive property

8). ΔYXB ≅ ΔYXC                             8). SAS property of congruence

9). ∠XCY ≅ ∠XBY                             9). CPCTC  

8 0
3 years ago
A student survey was conducted in a major university, where data were collected from a random sample of 750 undergraduate studen
Mekhanik [1.2K]

Answer:

Pie Chart

Step-by-step explanation:

The variable mentioned in this case is categorical. That is, it has no numerical value, and can only be put into categories.

Some of the basic rule In statistics to represent data using charts are as follows:

• For categorical variables (nominal/ordinal) variables, use pie charts and bar charts

• For interval/ratio variables, use histograms

A pie chart is a circular chart divided into wedge-like portions and is basically used to display percentage or proportion of categories in the data The percentage represented by each category is shown by the corresponding slice/portion of the whole pie.

4 0
3 years ago
Pleases help and thank you
Furkat [3]

Answer:

B is answer

Step-by-step explanation:

24/(2+2)

24/4

6

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jerry wants to buy a hockey jersey the cost of the Jersey is normally $75, but it is now on sale 20% off.
    6·1 answer
  • How many liters of pure water should be mixed with 18 liters of a12% saline solution to make a saline solution that is 3% salt?
    8·1 answer
  • Jen needs to save $180 for a new camping tent. She is able to save $9 each week. How many weeks will Jen need to save to reach h
    8·1 answer
  • Albert uses 8 liters of water to wash a car and he spills an additional liter per 2 car. What would be the total amount of water
    6·1 answer
  • What is the solution to this equation?<br> 30.16 = 17.56 + 5x
    10·2 answers
  • PLZ HELP ME I NEED HELP
    6·1 answer
  • An 8-ounce bag of candy is on sale for $1.12. What is the cost of 1 ounce of this candy?
    10·2 answers
  • What is the absolute vaulue of 5
    14·2 answers
  • What is the value of s ?
    5·2 answers
  • Math please help !!!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!