1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pantera1 [17]
3 years ago
15

Pair of shoes usually sells for $70. If the shoes are 40% off, and sales tax is 5%, what is the total price of the shoes, includ

ing tax?
Mathematics
1 answer:
Illusion [34]3 years ago
4 0

Answer:

$44.10

Step-by-step explanation:

The sale price of the shoes is (1.00-0.40)($70), or $42.

The final price, including tax, is (1.00 + 0.05)($42), or $44.10.

You might be interested in
Write your answer with an exponent
Scorpion4ik [409]

Answer: 7 to the 12 power

Step-by-step explanation:

when multiplying the same number with different exponents, all u have to do is add the exponents

7 0
2 years ago
Solve for "c."<br> a = b/(c-d)
8_murik_8 [283]

Answer:

c=

ad+b

a

give me brilliant please

Step-by-step explanation:

a=

b

c−d

Step 1: Multiply both sides by c-d.

ac−ad=b

Step 2: Add ad to both sides.

ac−ad+ad=b+ad

ac=ad+b

Step 3: Divide both sides by a.

ac

a

=

ad+b

a

c=

ad+b

a

6 0
2 years ago
Show how to make a ten to solve 13-7. Write the number sentence
Lady_Fox [76]
<span>To subtract 7 from 13 you use the fact that 13 is one ten plus three units, i.e. 13 = 10 + 3. then you can subtract 7 from 10 which is 3, and then add the 3 other 3 units to get 3 + 3 = 6. In this way, you have subtracted 7 from 13 using the fact that 13 is one ten plus 3 units.</span><span>
</span>
6 0
3 years ago
Help me on this problem please?????
Y_Kistochka [10]
Whats the numbers so i can help solve it


8 0
3 years ago
Gretchen can buy 17.4 ounces of Brand A toothpaste for $5.22, or she can buy 26.6 ounces of Brand B toothpaste for $6.65. Which
konstantin123 [22]
Price of Brand A toothpaste for 17.4 ounces = <span>$5.22
</span>Price of Brand A toothpaste for 1 ounce = $5.22/17.4 = 0.3
Price of Brand B toothpaste for 26.6 ounces = $6.65
Price of Brand B toothpaste for 1 ounces = $6.65/26.6 = 0.25
So, if we see the price for per ounce of brand A and B, price of Brand B per ounce is less than brand A.
and if we find the difference between the prices of both = 0.3 - 0.25 = 0.05

Thus, the correct answer is "D", <span>Brand B is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand A".</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 0.4 as a fraction in lowest term
    9·2 answers
  • How many ways can 8 players be chosen from 10 players
    13·1 answer
  • A middle school has 419 students and 22 homeroom.How many students are in each homeroom and how many students are left over. stu
    12·1 answer
  • Imari went on a hike and recorded the number of each type of bird he saw. The circle graph shows the results of his count. Imari
    10·2 answers
  • A tent company makes one type of tent that is shaped like a triangular prism. The approximate dimensions are 5ft, 6ft, 9ft and 5
    13·1 answer
  • When 59,527 is divided by 23, the quotient is 2,588 R ___.
    15·1 answer
  • Translate this sentence into an equation. 48 is the product of Greg’s score and 3. Use the variable g to represent Greg’s score
    5·1 answer
  • A scale on a map shows that 3 centimeters represents 10 kilometers. What number of centimeters on the map represents an actual d
    9·2 answers
  • Mark was remodeling his house. He took 26 2/3 square feet from 3 different rooms. What was the average change in square footage
    11·1 answer
  • I need a little bit of assistance with question 2
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!